«مواجهه با داروین؛ نخستین برخوردها با نظریه تکامل در شرق مسیحی و اسلامی» نقد شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۱۹ | 
مواجهه با داروین: نخستین برخوردها با نظریه تکامل در شرق مسیحی و اسلامی (1860ـ1930م./ 1240ـ1310ش.)، عادل زیادات، ترجمه امیرمحمد گمینی،‌ تهران، کرگدن، 1396، 292 ص، 30000 تومان، شابک: 5ـ0ـ97399ـ600ـ978

به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست نقد و بررسی کتاب «مواجهه با داروین؛ نخستین برخوردها با نظریه تکامل در شرق مسیحی و اسلامی» دوشنبه 13 آذرماه 1396 با حضور امیرمحمد گمینی، مترجم و پژوهشگر اثر، عطا کالیراد و عرفان خسروی در سرای اهل قلم برگزار شد.
 خسروی در این نشست با بیان این‌که مواجهه با نظریه داروین چندین مرحله دارد که ما را به مقایسه نخبگان ایرانی با نخبگان عرب می‌رساند، گفت: مهم‌ترین ایرانیانی که در این کتاب نقدی بر داروین داشتند و به آن اشاره شده‌است سیدجمال‌الدین اسدآبادی و محمدرضا نجفی اصفهانی است، درحالی‌که در سده 19 در سال‌های کوتاهی جامعه روشنفکری عرب برخورد بسیار بازتری با نظریه تکامل داشته و آن را نقد و بررسی کرده‌است و همین برخورد موجب مواجهات انتقادی با نظریه داروین شده‌است.
وی تاریخچه‌ای از کتاب‌هایی که در این حوزه نگاشته شده ارائه کرد و گفت: کتاب «جانورنامه» در سال 1287 نوشته شد اما کوچک‌ترین ارتباطی با نظریه داروین ندارد و اگر نگاهمان را بازتر کنیم و با نگاه زیست‌شناسی مدرن بررسی کنیم می‌توانیم سیر آهسته‌ای را در این حوزه ببینیم. همان‌طورکه می‌دانید زیست‌شناسی مدرن شاخصه‌ای دارد که مهم‌ترین آن مفهوم تاریخ طبیعی است. در کتاب «جانورنامه» تاریخ طبیعی وجود دارد اما در کنار علوم نافع است نظریاتی هم که در این کتاب مطرح می‌شود نمی‌تواند ما را به داروین برساند.
کتاب «اصول علم گیاه‌شناسی» نیز که بعدها منتشر شد تاریخ طبیعی بسیار کمرنگی دارد. کتاب «حیوان‌شناسی» نیز فاقد تکامل است و «علم‌الاشیاء» نیز اشاره‌ای به تاریخ طبیعی و نگاه غایت‌گرایانه دارد. بعدها کتاب تاریخ طبیعی منتشر شد که اشاره‌ای به دیرینه‌شناسی در آن نمی‌شود اما این سؤال مطرح می‌شود که آیا در این فاصله از نظریه تکامل اطلاعی نداشتند پاسخ این است که با توجه به نگارش کتاب نجفی اصفهانی احتمالاً نخبگان ایران از نظریه داروین اطلاع داشتند و حتی حکمت در سال 1333 کتابی را ترجمه می‌کند اما تا سال 1354 از ترس اتهام الحاد آن را منتشر نمی‌کند.
 وی ادامه داد: در سال 1314 کتاب «علوم طبیعی» منتشر می‌شود و نام داروین برای نخستین‌بار آورده می‌شود و 4 سال بعد ترجمه ناقصی با‌عنوان «بنیاد انواع» صورت می‌گیرد. به‌هرحال نگاهی به آثار فوق نشان می‌دهد که در ایران برخورد محتاطانه با داروین صورت گرفته‌است درحالی‌که اعراب نگاه بازتری با نظریه داروین داشته‌اند.
 خسروی در پایان سخنانش گفت: این کتاب ما را با روشنفکران جهان عرب آشنا می‌کند و نشان می‌دهد در جهان اسلام اگر مواجهه‌ای با نظریه داروین صورت گرفته‌است از سوی اعراب بوده و در جهان فارسی‌زبان این مواجهه بسیار محتاطانه و کمتر صورت گرفته‌است.
 کالیراد نیز در بخش دیگری از این نشست تاریخچه‌ای را از روند ظهور خلقت‌گرایی و داروینیسم ارائه کرد و گفت:‌ درباره داروین آثار زیادی منتشر شده، تمام نامه‌های او به هم‌عصرانش زندگینامه وی و آثارش به چاپ رسیده، بنابراین ما تصویر واضحی از داروین داریم. من پیش از مطالعه کتاب «عادل زیادات» آشنایی با نظریه داروین در جامعه اسلامی نداشتم و مطالعه این کتاب موجب شد که متوجه شوم چگونه داروینیسم تبدیل به یک ایده به‌عنوان سمبل مدرنیسم شده‌است و ریشه برخوردارهایی که متفکران با داروینیسم داشته‌اند، چگونه بوده‌است.
 وی ادامه داد: همچنین در این کتاب به تفاسیری که فیلسوفانی مانند اسپنسر با داروین داشته‌اند پرداخته شده‌است، همان‌طورکه می‌دانید اسنپسر در دوره خودش یکی از تأثیرگذارترین فیلسوفان امریکا و اروپا بوده و آثارش بسیار زیاد خوانده شده‌است. تاریخ تفکر در کتاب مواجهه با داروین نمایش و آشکار می‌شود و در فصل آخر نیز پژوهش دکتر گمینی درباره نجفی اصفهانی علی‌رغم منابع محدود نویسنده غنای خوبی به کتاب بخشیده‌است. جالب است که نجفی اصفهانی با وجود همین محدودیت درک درستی از داروینیسم دارد و شرح جالبی از این نظریه ارائه می‌دهد و بخش‌هایی از این نظریه را قبول کرده و بخش‌هایی از آن را رد می‌کند.
 به‌گفته کالیراد، همچنین یکی از معایب این کتاب این است که به‌صورت فهرست‌وار به متفکرینی می‌پردازد که با داروینیسم مواجهه داشته‌اند و این موضوع باعث می‌شود که بررسی‌های اندیشه‌های متفکران در این اثر از عمق کمی برخوردار باشد و شاید تنها فصلی که در آن این نقیصه برطرف می‌شود همان بخشی است که مؤلف کتاب به اثر افزوده و آن فصلی است که آرای نجفی اصفهانی درباره داروینیسم شرح داده‌است.
 گمینی نیز در نشست توضیحاتی را درباره روند تدوین این کتاب ارائه کرد و گفت:‌ من این کتاب را در کتابخانه یکی از دانشگاه‌های کانادا مشاهده و آن را اسکن کردم. بعدها نیز با کتاب علامه نجفی اصفهانی آشنا شدم و دیدم که در کتاب عادل زیادات هم فصلی به آرای نجفی اصفهانی درباره داروین اختصاص داده شده بود. البته کتاب دیگری هم درباره مواجهه با نظریه داروین وجود دارد که جدیدتر از کتاب زیادات است ولی به‌نظرم جنبه‌های ادبی متون عربی را بیشتر مورد توجه قرار داده‌است و با توجه به این‌که کتاب عادل زیادات نظر علامه نجفی اصفهانی را مورد توجه قرار داده بود احساس کردم این کتاب برای جامعه ایرانی بیشتر می‌تواند مفید باشد.
 وی ادامه داد: از سوی دیگر همزمان مقاله‌ای را به‌صورت مستقیم درباره آرای نجفی اصفهانی و نگاهش به داروین نگارش کردم که آن را به انتهای این کتاب اضافه کردم و خوشبختانه نشر کرگدن هم کتاب را بسیار زیبا و منقح منتشر کرد و موجب شد که ماحصل کار بسیار خوب منتشر شود.
 گمینی در ادامه سخنانش با اشاره به مدل مواجهه علمای اسلامی با علوم جدید گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که اتفاقاً مواجهه محکمی از سوی علما در برابر علوم جدید صورت گرفته‌است، به‌طور مثال درباره نظریه خورشید مرکزی کسانی که مخالفت جدی با این موضوع داشتند از سوی علمای اصلی شیعه نبودند و تنها کسی که در این‌باره اظهارنظر کرد محمدحسین شهرستانی بود که آن هم می‌گوید مخالفت یا موافقتی در این باره ندارد.
 این پژوهشگر بیان کرد: آرای نجفی اصفهانی درباره نظریه داروین هم نشان می‌دهد که اگرچه علمای شیعه در برابر علوم جدید بی‌خیال نبودند اما زمانی که نظریه تکامل به میان می‌آید احساس می‌کنند که پای خط قرمز آن‌ها به میان می‌آید و باید چیزی بنویسند با این وجود اصفهانی در کتاب خود تلاش می‌کند که بین نظریه‌ مادی‌گرایی و نظریه تکامل تفکیک ایجاد کند و بر این‌ اساس داروین را فهم کند.

 


CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 387 بار   |   دفعات چاپ: 40 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر