چهاردهمین دوره جشنواره نقد کتاب منتخبانش را شناخت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۲۸ | 
به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آیین اختتامیه چهاردهمین دوره جشنواره نقد کتاب عصر روز دوشنبه 27 آذرماه 1396 در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزیدگان خود را شناخت.
 
منتخبان چهاردهمین دوره جشنواره نقد کتاب
1. کلیات و اطلاع‌رسانی
در این حوزه یک اثر برگزیده شناخته شد
ـ «بازشناختی از دانش‌شناسی: دیدگاهی واگرا یا همگرا در علم اطلاعات و دانش‌شناسی»، علی جلالی دیزجی، فصلنامه نقد کتاب اطلاع‌رسانی و ارتباطات، س سوم، ش 12، زمستان 1395.
 
2. میراث‌پژوهی
در این حوزه یک اثر برگزیده شناخته شد:
ـ «نقد و بررسی فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (ج. 28)»، پریسا کرم‌رضایی، فصلنامه نقد کتاب میراث، س سوم، ش 9 و 10، بهار و تابستان 1395.
 
3. فلسفه، کلام و عرفان
الف) فلسفه اسلامی
در این حوزه دو اثر به‌طور مشترک شایسته تقدیر شناخته شد:
1. «تأملی بر کتاب درآمدی بر نظام حکمت متعالیه (جلد سوم): انسان‌شناسی»، محمدرضا ارشادی‌نیا، پژوهش و نگارش کتب دانشگاهی، س بیستم، ش 39، پاییز و زمستان 1395.
2. «انگاره رشد فلسفه در دوران صفویه و نقدهای عجولانه بر منتقدان اندیشه صدرایی»، محمود هدایت‌افزا، فصلنامه نقد کتاب کلام، فلسفه و عرفان، س سوم، ش 9 و 10، بهار و تابستان 1395.
 
ب) فلسفه غرب
در این حوزه دو اثر به‌طور مشترک شایسته تقدیر شناخته شد:
1. «نقد و بررسی کتاب ارسطو»، حمیدرضا محبوبی‌آرانی، پژوهش‌نامه انتقادی متون، س شانزدهم، ش 3، مرداد و شهریور 1395.
2. «انتشاری نه‌چندان خوش‌خوان از کتابی خوشخوان: نقد و بررسی کتاب درآمدی به متافیزیک معاصر»، مهدی امیریان، آینه پژوهش، سال بیست و هفتم، ش 162، بهمن و اسفند 1395.
 
ج) کلام
در این حوزه یک اثر برگزیده شناخته شد:
ـ «منصب بابیت امامان در ترازوی نقد و بررسی محتواشناسانه با توجه به کتاب رازداران حریم اهل بیت(ع)»، نعمت‌الله صفری‌فروشانی، شیعه‌پژوهی، س دوم، ش 6، بهار 1395.
 
4. علوم تربیتی و روان‌شناسی
در این حوزه یک اثر برگزیده شناخته شد:
ـ «هوش و گوش خود بدین پاداش ده: نقدی بر گزارش آرای تربیتی جاحظ در جلد نخست آرای دانشمندان مسلمان در تعلیم و تربیت و مبانی آن...»، بهروز رفیعی، فصلنامه نقد کتاب اخلاق، علوم تربیتی و روان‌شناسی، س دوم، ش 5، بهار 1395
 
5. دین
الف) قرآن و حدیث
در این حوزه یک اثر برگزیده شناخته شد:
ـ «نقد روش‌شناختی کتاب التفسیر و المفسرون فی ثوبه القشیب»، سیدهدایت جلیلی، فصلنامه نقد قرآن و حدیث، س دوم، ش 5، بهار 1395.
 
ب) فقه و حقوق
در این حوزه یک اثر شایسته تقدیر شناخته شد:
ـ «نوشته‌ای قابل تحسین همراه با گلایه‌های چند در نقد و بررسی کتاب اصول حقوق مالکیت فکری»، علیرضا محمدزاده وادقانی، فصلنامه نقد کتاب فقه و حقوق، س دوم، ش 8، زمستان 1395.
 
6. علوم اجتماعی
ارتباطات
در این حوزه یک اثر برگزیده شناخته شد:
ـ «حقوقی برای رسانه یا رسانه‌ای برای حقوق: نقدی بر کتاب حقوق مالکیت فکری آفرینش‌های رسانه‌ای»، پژمان محمدی، فصلنامه نقد کتاب اطلاع‌رسانی و ارتباطات، س سوم، ش 9، بهار 1395.
 
7. زبان
الف) زبان فارسی
در این حوزه یک اثر برگزیده شناخته شد:
ـ «درباره زبان فارسی افغانستان»، نامه فرهنگستان، مسعود قاسمی، س پانزدهم، ش 59، بهار 1395.
 
ب) زبان‌های دیگر
در این حوزه یک اثر شایسته تقدیر شناخته شد:
ـ «بررسی و نقد کتاب راهبردهای یادگیری “Les strategies d’apprentissage”، کامیار عبدالتاجدینی، پژوهش‌نامه انتقادی متون، س شانزدهم، ش 1، فروردین و اردیبهشت 1395.
 
ج) زبان‌شناسی
در این حوزه یک اثر شایسته تقدیر شناخته شد:
ـ «فرهنگ؟ دانشنامه؟ کارا؟ نغمه‌های ناساز»، حسن هاشمی میناباد، فصلنامه نقد کتاب ادبیات، س دوم، ش 5، بهار 1395.
 
8. هنر
در این حوزه یک اثر شایسته تقدیر شناخته شد:
ـ «نگاهی به کتاب نگاشت توضیحی نظریه‌های معماری و هنر»، هما افراسیابی، فصلنامه نقد کتاب هنر
 
9. ادبیات فارسی
نقد ادبی
دو اثر به‌طور مشترک برگزیده شناخته شد:
1. «بررسی و نقد رساله‌های فلاسفه مسلمان از فن شعر ارسطو: ترجمه در زمانه عسرت»، داوود عمارتی مقدم، پژوهش‌نامه انتقادی متون
2. «نقدی بر کتاب جستارهایی در باب نظریه روایت و روایت‌شناسی»، هادی یاوری، پژوهشنامه انتقادی متون
 
10. ادبیات داستانی
در این حوزه یک اثر برگزیده شناخته شد:
ـ «خوانش باختینی رمان حیاط خلوت»، محمد رنجبر، ادبیات پایداری
 
11. شعر
در این حوزه یک اثر برگزیده شناخته شد:
ـ «با کاروان قصیده»، مهدی فیروزیان، آینه پژوهش.
 
12. تاریخ و جغرافیا
در این حوزه یک اثر شایسته تقدیر شناخته شد:
ـ «حاشیه‌ها بر و خاطره‌ها از سفرنامه ابن‌بطوطه پارسی‌گردان»، سیدحسین رضوی برقعه‌ای، آینه پژوهش.
 
13. کودک و نوجوان
در این حوزه یک اثر برگزیده انتخاب شد:
ـ «تجلی شاعرانه باد: واکاوی اشعار پروین دولت‌آبادی با رویکرد به عناصر اربعه و تأثیر و ارتباط آن بر تفکر و برون‌داد استعدادهای نهفته کودکان»، کیمیا امینی، فصلنامه نقد کتاب کودک و نوجوان.
 
بخش ویژه
نشریه شایسته تقدیر
در این بخش فصلنامه پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان با مدیرمسئولی و سردبیری مهدی حجوانی به‌عنوان نشریه شایسته تقدیر انتخاب شد.
 
منتقد جوان:
حمید عطایی نظری به عنوان منتقد جوان این دوره جشنواره شناخته شد.
 
وصول 200 مقاله به دبیرخانه این دوره از جشنواره
حجت‌الاسلام حسن اسلامی اردکانی، دبیر علمی چهاردهمین دوره جشنواره نقد کتاب در این مراسم با بیان اینکه منتقد کسی است که از کنار هیچ پدیده‌ای به‌سادگی نمی‌گذرد، گفت: به همین دلیل ‌است که منتقدان مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند. البته بخشی از کار منتقد رنجاندن است کسی که هرگز نقد نکند و بی‌تفاوت از کنار آثار دیگران بگذرد کسی است که انسان بی‌موضعی است. شما در حوزه‌ای تخصص پیدا می‌کنید باید در مقابل افراد دیگری موضع داشته باشید.
وی با اشاره به اینکه در برخی از گروه‌های این دوره از جشنواره نقد کتاب هیچ مقاله برتری وجود نداشته اظهار کرد: در سال گذشته در گروه‌هایی مانند علوم سیاسی، علوم اجتماعی، متون قدیم، ادبیات، عرفان و... مقاله انتقادی وجود نداشت و این نشان می‌دهد با اینکه آثار زیادی منتشر شده اما نقدی صورت نگرفته‌است.
دبیر علمی چهاردهمین دوره جشنواره نقد کتاب افزود: بخشی از سرشت دانشوری هر فردی که دست به قلم می‌برد باید به نقد اختصاص پیدا بکند. البته در این میان افرادی هستند که فقط کار نقادی انجام می‌دهند و خود کار تولیدی ندارند و همین موضوع باعث می‌شود که مورد اتهام قرار بگیرند که خود توانایی تولید ندارند.
اسلامی اردکانی از وصول 200 مقاله به دبیرخانه این دوره از جشنواره خبر داد و افزود: 21 مقاله به مرحله نیمه‌نهایی این دوره راه پیدا کرد و در نهایت در 18 حوزه مقالات نهایی داوری شد. در سال گذشته در 5 حوزه مقالات برتر نداشتیم اما امسال متأسفانه در 8 حوزه مقاله برتر وجود نداشت که این موضوع در جایگاه خود حائز اهمیت است.


CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 332 بار   |   دفعات چاپ: 59 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر