کتاب «گزارش چهاردهمین جشنواره نقد کتاب» منتشر شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۲۹ | 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) مجید غلامی جلیسه، مدیرعامل خانه کتاب در مقدمه این کتاب نوشته‌است:
«نقد را باید سرمایه دانست، سرمایه‌ای که پشتوانه‌ای جدی برای رشد کمی و کیفی نشر به حساب می‌آید و خلأ و کمبودش خسرانی جبران‌ناپذیر است. هرزمان نقد از جامعه ـ به‌طور کل و در این مجال که حوزه نشر است به‌طور خاص ـ جامه بربسته و یا کمرنگ شده‌است، شاهد آن بوده‌ایم که آثار منتشره از کیفیت افتاده و به کمیت افزون شده‌اند. نتیجه این تزاید حجم فراوان آثاری است که از سویی خواننده را به بیراهه کشانده و از غایت مطالعه دور کرده و از سمتی دیگر سرمایه زمانی و مالی وی را زایل کرده‌است. اهمیت نقد برای هر سه ضلع نشر امری بایسته است.
پدیدآورندگان، ناشران و خوانندگان نمی‌توانند خود را در هیچ شرایطی مستغنی از نقد بدانند، که درباب اهمیت نقد برای هر پدیدآورنده مختصر همین کلام استاد سخن سعدی علیه‌الرحمه کافی است که :«متکلم را تا کس عیب نگیرد، سخنش صلاح نپذیرد».
وی در ادامه یادداشت انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتاب که در انتهای فهرست مرداد ماه 1341ش منتشر کرده‌است را آورده که: «بنگاه ترجمه و نشر کتاب می‌کوشد تا آثاری را که منتشر می‌سازد هم از حیث دقت و امانت و هم از لحاظ فضاحت و زیبایی کلام ممتاز باشد. اما مدعی این نیست که در این کوشش همیشه چنان‌که باید توفیق می‌یابد، بلکه می‌داند که باید پیوسته در برطرف‌ساختن نقائص کار خود بکوشد و روز به‌روز بکمالی که در آرزوی این مؤسسه است نزدیک‌تر شود. در این کوشش بیاری و راهنمایی دانشمندان و خوانندگان صاحب‌نظری که پشتیبان این مقصودند نیازمند است و تذکر و انتقاد آنان را با شوق و منت می‌پذیرد. اگر خطا را بر ما ببخشند یا بپوشند و تنها در نهان بگویند در اصلاح انتشارات خود از رأی آنان طرفی نخواهد بست. ازاین‌رو از آنان تمنی دارد که هرگاه در انتشارات این بنگاه بلغزشی یا خطایی برمی‌خورند آن را شفاهاً یا کتباً به ما یادآورد شوند و ما را سپاس‌گزار راهنمایی خود نمایند. بنگاه برای آن‌که به‌هیچ‌رو از این‌گونه انتقادات محروم نماند. به‌هر خواننده‌ای که تا چهارماه پس از تاریخ انتشار اثری بیش از دیگران تذکرات و انتقادات درست درباره آن ارائه دهد. بیست‌وپنج جلد از همان اثر، یا معادل قیمت آن را نقداً پرداخت می‌نماید. هرگونه انتقادی را می‌توان کتباً به نشانی بنگاه خیابان بهار چهار راه تخت جمشید فرستاد، اگر منتقد نخواهد نامش افشا شود به‌میل وی رفتار خواهد شد و اگر بخواهد تذکرات اصلاحی به‌نام وی ضبط شود باز نظر وی رعایت خواهد گردید».
فهرست مطالب کتاب این گزارش به این قرار است:
مقدمه مدیرعامل خانه کتاب
سخن دبیرعلمی
نمایه مجلات، نشریات و جراید
نمایه مقالات ارسالی
نمایه مقالات راه‌یافته به مرحله نهایی داوری
جدول آماری مقالات ارسالی و راه‌یافته به مرحله نهایی داوری
نمایه آثار برگزیده و شایسته قدردانی
معرفی آثار برگزیده و شایسته قدردانی و پدیدآورندگان آن‌ها
بخش ویژه
کارنامه دبیر علمی و داوران
در انتها نیز پیوست‌ها شامل آیین‌نامه جشنواره نقد کتاب، برگه ارزیابی داوران، فراخوان، پوستر، کارت‌ دعوت، سپاس‌نامه، معرفی تارنمای جشنواره نقد کتاب و تندیس آمده‌است.
«گزارش چهاردهمین جشنواره نقد کتاب» به‌کوشش الهه رجبی‌فر از سوی خانه کتاب در آذرماه 1396 منتشر شده‌است.


CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 289 بار   |   دفعات چاپ: 52 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر