شماره 141 «اطلاعات حکمت و معرفت» با معرفی و بررسی و نقد هفت کتاب منتشر شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۳ | 
به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) شماره 141 «ماهنامه اطلاعات حکمت و معرفت» با موضوع «اخلاق فضیلت 4» به دبیری مهدی اخوان منتشر شد. شماره‌‌های اول و دوم اخلاق فضیلت در شماره‌‌های 128 و 137 منتشر شده بود.
دفتر سوم این مجموعه مشتمل بر هفت نوشتار است. همچنین منیره پنج‌تنی دبیر بخش کتاب، در شماره دی ماه این نشریه، کتاب روش تحقیق معاصر در علوم انسانی (ققنوس، 1396) به‌قلم احمد محمدپور را نقد و بررسی کرده‌است و در ادامه نیز شش عنوان کتاب مربوط به حوزه فلسفه و علوم انسانی معرفی شده‌است.
اولین نوشتار این دفتر با عنوان «دستور زبان خیر» گفت‌‌وگوی دانشگاه هاروارد با فیلیپا فوت است که کسرا حاتم‌‌پور به فارسی برگردانده‌است. در این گفت‌وگو فوت به زندگی علمی خود و نیز دلیل اقبالش به فلسفه اخلاق و سپس اخلاق فضیلت آکوئیناس می‌پردازد و برخی مدعیات و ادله خود (خصوصاً آن‌چه در کتاب خیر طبیعی آمده‌است) را به‌اختصار بیان می‌کند.
مقاله دوم در شرح مهم‌ترین مؤلفه‌های اخلاق فضیلت با عنوان «اخلاق فضیلت جدید: چیستی و چرایی» به‌قلم ریچارد گِرِگ است که شیرین طالقانی به فارسی ترجمه کرده‌است.
سومین نوشتار این دفتر مقاله‌ای به‌قلم مایکل استاکر با عنوان «علاج اسکیزوفرنی نظریه‌های اخلاقی جدید» و ترجمه ندا زمان‌فشمی است. این مقاله تکمله‌ای است بر جدالی که خود او در مقاله «اسکیزوفرنی نظریه‌های اخلاقی» مطرح کرده‌است (که در شماره 137 همین مجله منتشر شد).
چهارمین مقاله این مجموعه با عنوان «اخلاق فضیلت‌‌گرا در انحصار ارسطو(ئیان)؟» را محمدحسین میرمحمدی نگاشته‌است و به توصیف دلایل گره‌خوردن اخلاق فضیلت با اخلاق ارسطو و راه‌های رقیب می‌پردازد.
روزالین هرست‌هاوس در مقاله‌ای با عنوان «کاربست اخلاق فضیلت‌گرا» در رد این اشکال، مقاله فیلیپا فوت درباره اتانازی را به‌عنوان مثال نقضی بر این ادعا می‌آورد با تذکر این مطلب که مقاله فوت هیچ قاعده یا مجموعه‌ای از قواعد را درباره امکان یا عدم‌ امکان اتانازی در اختیار ما قرار نمی‌دهد و هرست‌هاوس سعی دارد طرح فوت را تکمیل کند.
پایان‌‌بخش این مجموعه دو گزارش کتاب (یکی به زبان انگلیسی و دیگری در زبان فارسی) در حوزه اخلاق فضیلت است که عبارتند از: معرفت‌شناسی فضیلت به‌قلم زهرا خزائی و اعظم‌السادات حسینی حسین‌‌آباد و همچنین گزارش کتاب رساله کوچک درباب فضیلت‌های بزرگ که الهام یوسفی نگاشته‌است.
بخش دوم «ماهنامه اطلاعات حکمت و معرفت» ادب و هنر نام دارد و گفت‌‌وگو با علی‌محمد اسکندری‌جو را با عنوان «حافظ و نیچه دو منتقد فرهنگ و دو زرکوب زبان» دربرمی‌‌گیرد.
بخش سوم ماهنامه «اندیشه و نظر» است و مشتمل بر دو مقاله است. نخستین مقاله با عنوان «فرااخلاق و نقش آن در فلسفه زیست‌محیطی» به‌قلم جان اُنیل است که سیدمحسن اسلامی به فارسی ترجمه کرده‌است. مقاله دوم این بخش نیز «وجود به عنوان پدیدارشدن» نام دارد که به‌قلم چارلز گیگنون و با ترجمه انشاءالله رحمتی است.
بخش چهارم نشریه «کتاب» نام دارد که با مقاله‌‌ای از سیدمسعود رضوی با عنوان «سندبادنامه‌‌ها» آغاز شده‌است. منیره پنج‌تنی، دبیر بخش کتاب ماهنامه ابتدا مقاله‌ای با عنوان «روش بین فلسفه و جامعه شناسی» با تمرکز بر نقد کتاب تازه دکتر احمد محمدپور با عنوان روش تحقیق معاصر در علوم انسانی (ققنوس، 1396) نگاشته‌است و سپس به قصد نقد و بررسی این اثر با مؤلف گفت‌وگویی با عنوان «جستارهایی در سیاست‌های روش» انجام داده‌است. همچنین در این شماره شش عنوان کتاب معرفی شده‌‌اند که به‌ترتیب عبارتند از: زایش تراژدی و چند نوشته دیگر (نشر مرکز)، هرمنوتیک دین و اخلاق (کتاب پارسه)، از دل تو تا دل من (نشر نو)، سه رساله فارسی (اطلاعات)، همروی: فلسفه سیاسی و فقه سیاسی (اطلاعات)، عقلانیت و دین در تفکر فلسفی ابن‌‌سینا در ادامه نیز چند کتاب فارسی و انگلیسی معرفی شده است.
بخش پنجم و پایانی نشریه به دبیری منوچهر دین‌پرست «گزارش» نام دارد و به گزارش برخی وقایع یک ماه اخیر حوزه اندیشه اختصاص دارد.
شماره 141 «ماهنامه اطلاعات حکمت و معرفت» از اول دی‌‌ماه 1396 به مدیرمسئولی و سردبیری انشاءالله رحمتی با بهای 5000تومان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته‌است.


CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 370 بار   |   دفعات چاپ: 47 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر