جلسه نقد و بررسی رمان «بی‌کتابی» برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | 

بی‌کتابی، نوشته محمدرضا شرفی خبوشان، تهران، شهرستان ادب، 1396، 264 ص، 20000 تومان، شابک: 9ـ97ـ6889ـ600ـ978

به‌گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، جلسه نقد و بررسی رمان «بی کتابی» با همکاری خانه کتاب و شهرکتاب ساوه یکشنبه ۳۰ آذر 1396 با حضور محمدرضا شرفی خبوشان، نویسنده و غلامرضا قاسمی زاده، منتقد در شهر کتاب ساوه برگزار شد.
رمان حاضر، نگاهی به یک واقعه تاریخی دارد و نویسنده در آن سعی کرده ارزش‌گذاری به کتاب توسط ایرانیان را زیر ذره‌بین قرار دهد. مظفرالدین‌شاه کتابداری به نام لسان‌الدوله را به ریاست کتابخانه منصوب می‌کند. هر نسخه‌ و اوراقی از نسخ معروف در موزه‌های جهان است مربوط به این دوره است که این فرد از کتابخانه‌ها خارج کرده‌است. در این دوره 5هزار جلد از نسخ نفیس کتابخانه گلستان به سرقت می‌رود. این موارد با به توپ بسته‌شدن مجلس تنیده شده، شخصیت اصلی دلال کتاب است که در این اثر به کتابسازی، کتابداری و صحافی و برخی هنرهای مرتبط با کتاب می‌پردازد و مخاطب را از زوایای دیگر از تاریخ کتاب‌پردازی مطلع می‌کند.
در این جلسه، غلامرضا قاسمی‌زاده درباره کتاب «بی‌کتابی» گفت: این کتاب اثر ستایش‌شده‌ای از محمدرضا شرفی خبوشان است؛ نویسنده‌ای که استفاده درست از واژه و کلمه برای او همواره یک دغدغه است. «بی‌کتابی» را باید خواند و از فضای قجری آن لذت برد.
وی ادامه داد: گاهی در جزئیات این کتاب افراط شده و به‌نظر می‌رسد از کلمه‌های نامأنوس زیاد استفاده شده‌است. اما روی‌هم‌رفته بعد از فصل اول، خواننده بر مدار نویسنده قرار گرفته و با لذت داستان را پی می‌گیرد. داستان مشروطه و به توپ بستن مجلس شورا از یک‌سو و غارت کتاب‌های نفیس از کتابخانه ناصری و مظفری از سوی دیگر توانسته داستان پرکششی را خلق کند.
قاسمی‌زاده با بیان این‌که نویسنده در چیدن و به‌هم‌رسانی داستان‌های تودرتو روایت مدرن و سیالی را ارائه می‌کند، گفت: نویسنده گاه به‌علت افزایش تعداد روایت خواننده را سردرگم می‌کند. شاید محمدرضا شرفی خبوشان به‌عمد و با توجه به فضای پرالتهاب آن روزها این‌گونه روایت را در پیش گرفته‌است.
براساس همین گزارش، شهرکتاب ساوه در حوزه ادبیات داستانی هر ماه کتابی با عنوان «کتاب ماه» انتخاب می‌کند و در آخرین جمعه همان ماه، در نشستی آن را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد. برابر اعلام، رمان «شکوه زندگی» ترجمه محمد همتی از نشر نو به عنوان «کتاب  ماه» در دی ماه نقد و بررسی می‌شود.

 CAPTCHA
دفعات مشاهده: 755 بار   |   دفعات چاپ: 100 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر