احمد علامه‌‌فلسفی در نشست نقد و بررسی کتاب «اعجاز تفکر خلاق» مطرح کرد: افراد در جامعه‌ای که آرامش ندارد نمی‌توانند تفکر خلاق داشته باشند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۱۷ | 

اعجاز تفکر خلاق، تألیف احمد علامه‌فلسفی، تهران، انتشارات فراروان‌شناسی، 1396، 728 ص، 40000 تومان، شابک: 9ـ61ـ6170ـ600ـ978

به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست نقد و بررسی کتاب «اعجاز تفکر خلاق» نوشته احمد علامه‌فلسفی با حضور مؤلف اثر و فاروق صفی‌زاده عصر روز دوشنبه 16 بهمن‌ماه 1396 در سرای اهل قلم برگزار شد.
 علامه‌فلسفی در این نشست توضیحاتی را درباره تفکر خلاق ارائه کرد و گفت: تفکر مربوط به گذشته نیست و به زمان حال مرتبط می‌شود و اما می‌توان این سؤال را مطرح کرد که آیا تفکر می‌تواند درباره فکر گذشته هم تفکر باشد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت: نسبت به تفکرهای فکری تحجرآمیز و ظالمانه می‌توانیم دو رویکرد داشته باشیم و فکر کنیم؛ نخست این‌که آن‌ها را احیا کنیم که وجه تفکر منفی است و در مرحله دوم از تاریخ درس عبرت بگیریم و آن را برای آیندگان شرح دهیم که این تفکر مثبت است.
 وی با اشاره به ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه در فرد افزود: ضمیر ناخودآگاه در افراد لحظه‌ای خواب ندارد و همواره وظایف خودش را انجام می‌دهد و اساس شخصیت ما از طریق همین ضمیر ناخودآگاه شکل می‌گیرد.
 این روان‌شناس با بیان این‌که امروز افراد در معرض بمباران اطلاعاتی قرار دارند، گفت: اکنون 40میلیون کاربر تلگرامی در ایران فعال هستند و روزانه پیام‌های ناامیدکننده بسیاری در این فضا منتشر می‌شود گویی در جهنمی سوزان زندگی می‌کنیم. ما همواره در حال دریافت این پیام‌های منفی هستیم و تحت تأثیر این پیام‌ها انرژی‌های منفی نیز دریافت می‌کنیم درحالی‌که اگر انرژی‌ها مثبت باشد حال ما نیز خوش می‌شود. چون فکر تبدیل به انرژی می‌شود. براساس قانون انرژی هم هرگز از بین نمی‌رود.
 وی افزود: یکی از دلایلی که بخواهیم تفکر خوب و صحیح داشته باشیم آرامش است تا زمانی که انسان آرامش نداشته باشد نمی‌تواند جزئی‌ترین مسائل خود را پاسخ دهد. فردی که مضطرب است و استرس دارد نمی‌تواند برای خودش درست تفکر و برنامه‌ریزی کند.
 علامه فلسفی در بخش دیگری از سخنانش درباره تمرکز ذهن نیز سخن گفت و ادامه داد: تا زمانی که تفکر ذهن نداشته باشیم مفلوک هستیم و باید بتوانیم افکارمان را به‌صورت کانونی تجمیع کنیم هرچند که این توانایی در افراد مختلف متفاوت است. به‌طور مثال زن‌ها به‌صورت هم‌زمان می‌توانند چندین کار را انجام دهند اما در مردان این توانایی کمتر است. درنهایت باید گفت ریشه سلامتی و تندرستی ما آرامش است و تا آرامش نداشته باشیم و جَوی از اضطراب و بی‌قراری در کشور حاکم باشد قادر نخواهیم بود که تفکر خلاق هم داشته باشیم.
 این روان‌شناس تفکر خلاق را اکتسابی و وراثتی دانست و عنوان کرد: بخش اعظمی از نبوغ و خلاقیت اگرچه اکتسابی است اما بخشی از آن نیز به‌صورت ژنتیکی به فرد منتقل می‌شود، به‌طور مثال همان‌طورکه بیماری اسکیزوفرنی وراثتی است و می‌تواند به فرزندان نیز منتقل شود مسائل خلاقیت هم همین‌گونه است و بخشی از آن می‌تواند به‌صورت ژنتیکی انتقال یابد اگرچه بخش دیگری از آن هم از طریق تمرین و ممارست تقویت می‌شود.
 
وی با اشاره به آمار مؤسسه اس. ان در 157 کشور جهان گفت: براساس این آمار 10 کشور نخست جهان که مردم شادتری دارند متقابلاً خلاق‌تر نیز هستند اما کشورهایی که در رده‌های آخر شادی قرار گرفته‌اند به‌نسبت خلاقیت نیز در آن‌ها کمتر است که متأسفانه ما در این رده‌بندی در رده 105 قرار داریم.
 علامه فلسفی در پایان گفت: در جامعه‌ای که آرامش وجود نداشته باشد افراد نمی‌توانند خلاقیت و تفکر لازم را کسب کنند.
 صفی‌زاده نیز در ادامه این نشست با بیان این‌که تمام بیماری‌های انسان ذهنی است و علاج آن‌ها نیز از همین طریق است گفت: در قرآن آیه «انا لله و انا الیه راجعون» وجود دارد که ما اغلب آن را برای درگذشتگان استفاده می‌کنیم اما اساساً این آیه مربوط به این موضوع نیست و به این موضوع اشاره دارد که اگر مصیبتی به شما رسیده باشد قادر هستید که آن‌را از بین ببرید و دوباره خلق کنید. بدین‌معنا که ما از خداییم و به جایگاه خدایی خود برمی‌گردیم و ذهن انسان نیز توانایی خلق‌کردن دارد.
 وی ادامه داد: مغز انسان توانایی‌های بسیاری دارد که اغلب در کمتر سطح از آن استفاده می‌شود به‌طور مثال مرتاض‌های هندی 40درصد از مغزشان استفاده می‌کنند و با همین میزان می‌توانند یک هواپیما را در آسمان نگه‌دارند و این توانایی مغز را نشان می‌دهد.
 وی افزود: کتاب «اعجاز تفکر خلاق» به مسئله تفکر ذهن و ضمیر ناخودآگاه اشاره کرده که موضوع بسیار مهمی است. زندگی انسان با تلقین شروع می‌شود و انسان قادر است که با القای به ذهنش هرکاری را انجام دهد درحالی‌که ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که اطرافمان پر از وقایع منفی است القای تفکر مثبت می‌تواند برایمان بسیار کارساز باشد.
این روان‌شناس درباره قانون جذب نیز توضیح داد و افزود: این قانون می‌گوید اگر می‌خواهید به چیزی برسید اول آن را دفع کن تا خودبه‌خود جذب تو شود و این نشان‌دهنده قدرت ذهن است. در بدن گردونه‌های انرژی وجود دارد که با انواع رنگ‌ها و موسیقی‌ها فعال می‌شود و باید از ظرفیت‌های این گردونه‌ها برای القای انرژی مثبت استفاده کرد.
 در پایان این نشست به پرسش و پاسخ حاضران اختصاص داشت.

 


CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 215 بار   |   دفعات چاپ: 20 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر