مجموعه «طنزسرایان ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی» بررسی شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ | 

طنزسرایان ایران: از مشروطه تا انقلاب اسلامی، تألیف مرتضی فرجیان، محمدباقر نجف‌زاده‌بارفروش، ویراستار: غلامرضا ابراهیمی، طنین قلم، 1396، 538 ص، شابک: 8ـ61ـ7592ـ600ـ978

به‌گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، صدونوزدهمین نشست دگرخند با موضوع معرفی و بررسی مجموعه دوجلدی «طنزسرایان ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی» با حضور نویسنده اثر، محمدباقر نجف‌زاده و منتقدان و نویسندگان کشور همچون محمدرضا اصلانی و ابوالقاسم صادقی، بعدازظهر دوشنبه 16 بهمن‌ماه 1396 در حوزه هنری برگزار شد.
محمدرضا اصلانی، استاد دانشگاه، در این نشست با اشاره به گزیده‌نویسی در ادبیات، اظهار کرد: 20 سال پیش در خدمت مرحوم هوشنگ گلشیری بودم و با ایشان دردل کردم که عده‌ای پیدا شده‌اند که محلی از اعراب در ادبیات ندارند و آثار دیگران را کنار هم می‌گذارند و با انتشار چنین مجموعه‌هایی سعی در مطرح‌کردن خود دارند و گلشیری نیز چنین مسئله‌ای را تأیید کرد.
وی ادامه داد: البته منظورم از بیان این خاطره، رد کتاب «طنزسرایان ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی» نیست؛ بلکه قصد دارم این نکته را یادآور شوم که نگارش گلچین‌های ادبی یا آنتولوژی مهارتی است که از دست هر کسی ساخته نیست.
اصلانی همچنین گفت: «میر هوارد آبرامز» نویسنده، منتقد و مدرس، کتاب «نورتون» جامع‌ترین کتاب در زمینه تاریخ ادبیات انگلیسی و از منابع مهم رشته‌های دانشگاهی را به نگارش درآورده‌است. آبرامز در مقدمه این کتاب بحثی درباره کتاب‌های آنتولوژی داشته‌است. وی تعریفی که از این کتاب‌ها آورده این است که برای دوره‌های آموزشی ضروری است و دانشجویان را با آثار ممتاز ناموازی و متنوع ادبیات آشنا می‌کند.
وی در نقد کتاب «طنزسرایان ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی» نیز اظهار کرد: ایشان در نگارش این اثر باید به تحولات سیاسی، اجتماعی و... توجه بیشتری می‌کرد. انقلاب مشروطه، ملی‌شدن صنعت نفت، جنبش‌های چریکی و بسیاری وقایع دیگر وجود داشته که در روند شکل‌گیری و محتوای طنزهای ارائه‌شده در نشریات و کتاب‌ها و اشعار تأثیرگذار بوده‌است. این‌ها مسائل مهمی هستند که در برهه زمانی 72‌ساله اتفاق افتاده‌است.
در بیوگرافی چهره‌ها باید گرایش‌های سیاسی افراد هم عنوان می‌شد. تحول در مضامین و قالب‌های شعری که در این دوره 72ساله رخ داد نیز از نکاتی است که در اثر باید لحاظ می‌شد.
شیرین نجف‌زاده بارفروش، نویسنده کتاب «طنزسرایان ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی»، نیز با بیان بخش‌هایی از زندگی‌نامه و خاطرات خود، اظهار کرد: این اثر را در دهه 60 نوشته‌ام و به‌تازگی در دیداری که با آقای رفائی رئیس حوزه هنری خراسان رضوی داشتم، از ایشان خواستم اگر می‌خواهند کاری برای طنز کشور انجام دهند، این کتاب را بازنشر کنند و ایشان هم بعد از مطالعه اثر، کتاب را بار دیگر به چاپ رساندند و البته این‌بار این اثر به‌شکل موجزتر در 2 جلد منتشر شد.
وی همچنین گفت: به‌خاطر نگارش کتاب «طنزسرایان ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی»، دو سال و نیم به زندان ساواک رفتم و در آن دوران حجت‌الاسلام زم مرا از زندان بیرون آورد.
ابوالقاسم صادقی، نویسنده پیش‌کسوت طنز کشور و نویسنده برنامه‌های رادیویی، نیز در سخنان کوتاهی درباره کتاب گفت: در این اثر، برخی شاعرانی که طنزپرداز نیستند، به‌عنوان طنزپرداز معرفی شده‌اند. درحالی‌که این شخصیت‌ها تنها آثاری با رگه‌های طنز را در کارنامه خود دارند.
از حاشیه‌های قابل‌توجه این مراسم، بیان خاطرات شیرین نجف‌زاده بارفروش، از زندگی در خانه پدری، ازدواج و مراودات طنزمیزش با نویسندگان و شاعران کشور بود.
همچنین در این نشست، مسابقه‌ای به ابتکار مهدی فرج‌الهی مسئول و مجری نشست‌های دگرخند برگزار شد و در پایان، به برندگان مسابقه ادبی، مجموعه دوجلدی «طنزسرایان ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی» اهدا شد.

 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 225 بار   |   دفعات چاپ: 26 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر