حسین ورجانی در بررسی «چهره‌ای خالی از سکنه»: هر کسی که واقعاً عاشق ادبیات است پای در این عرصه می‌گذارد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ | 

چهره‌ای خالی از سکنه، نوشته مجید صابری، تهران، مؤسسه انتشارات نگاه، 1396، 96 ص، 8000 تومان، شابک: 6ـ220ـ376ـ600ـ978

به گزارش لیزنا براساس اعلام روابط عمومی مؤسسه خانه کتاب، در ابتدای این جلسه، ورجانی درباره داستان «چهره‌ای خالی از سکنه» گفت: این مجموعه داستان کوتاه، کاری از نویسنده‌ای جوان، پرتلاش و جدی است که بیش از یک دهه در ادبیات داستانی کار کرده و این مجموعه حاصل تجربیات صابری در یک دهه است.
ورجانی کارگاه‌های داستان‌نویسی را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: هنرجویان بسیاری به کارگاه‌های داستان‌نویسی می‌آیند. اما نویسندگان کمی از این کارگاه‌ها بیرون می‌آیند. یکی از دلایل عمده این موضوع، سخت، جدی و پرزحمت‌بودن نویسندگی است. نویسندگی کار هر کسی نیست و هر کسی که واقعاً عاشق ادبیات است پای در این عرصه می‌گذارد.
در بخش دیگر جلسه، احمد بهرامی گفت: صابری، یکی از نویسندگان جوان و تازه‌کار ادبیات داستانی نشان داد ادبیات داستانی ایران و جهان را به‌خوبی می‌شناسد. حضور۱۰ساله صابری در کارگاه‌های داستان کوتاه نشان از عزم جدی این نویسنده جوان برای حضور وی در عرصه ادبیات ایران دارد.
در ادامه بهرامی افزود: به‌تعبیر «بارت» آن‌چه که بین ما و روزمرگی‌هایمان و ادبیات جدایی ایجاد می‌کند؛  واژه و جمله است. معیار و سنگ‌محک ما برای تعیین عیار یک نوشته را جمله و واژه تشکیل می‌دهد.
وی در پاسخ به نقد یکی از حاضرین افزود: آن‌چه که صابری روایت کرده هیچ نشانی از روزمرگی صرف ندارد و  نویسنده برای فضاسازی و پیشبرد قصه‌اش لاجرم باید توصیفاتی را ارائه دهد که این موضوع با روزمرگی متفاوت است.
بهرامی با اشاره به یکی از داستان‌های کتاب گفت: در حالت کلی می‌توان این داستان را یک طرح دانست که می‌توانست تبدیل به یک داستان جذاب شود.  این‌که راوی، اغلب در اکثر داستان‌های مجموعه «چهره‌ای خالی از سکنه» ویژگی‌های مشخص سنی و جنسی نداشت و ما با تصویری مبهم از راوی روبه‌رو بودیم که این کار را  فی‌نفسه نمی‌توان ضعف اثر دانست درصورتی‌که ما را از قصه و داستان دور نکند.
در ادامه برنامه صابری یکی از داستان کوتاه‌های مجموعه «چهره‌ای خالی از سکنه » را برای حاضران در جلسه خواند. پس از خوانش داستان کوتاه «موزه سیاره‌های دور» حاضرین در جلسه به ارائه نظرات خود پرداختند.
وی گفت: من هم به مجموعه «چهره‌ای خالی از سکنه» نقدهایی دارم اما تصمیم گرفتم تا تجربه‌های یک دهه کار خود در ادبیات را منتشر کنم تا در معرض دید علاقه‌مندان به ادبیات به‌ویژه ادبیات داستانی قرار بگیرد.
صابری یکی از ویژگی‌های نوشته‌های خود را نوشتن با پایان‌های متعدد عنوان و گفت: این نوع نوشتن نوعی «داستان در داستان» و حالت‌های چندگانه است. در حال حاضر مشغول نوشتن دو رمان و دو مجموعه داستان کوتاه دیگر هستم.

 


CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 213 بار   |   دفعات چاپ: 28 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر