برگزاری نشست ادبی بررسی اشعار سبزواری و ملیح‌آبادی در کراچی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ | 
به‌گزارش لیزنا براساس اعلام اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این نشست ادبی با همکاری مشترک وابستگی فرهنگی ایران در کراچی و انجمن ادبی فرهنگی «انوارادب» پاکستان با حضور محمدرضا باقری، مسئول خانه فرهنگ ایران در کراچی، انوار احمد زیی، رئیس هیئت مدیره دانشگاه خصوصی ضیاء‌الدین پاکستان، جاوید منظر، استاد دانشگاه آزاد علامه محمد اقبال، حجت‌الاسلام میرزا یوسف، رئیس جبهه متحده ملی علمای شیعه و سنی پاکستان، منظر الحق تهانوی، از علمای اهل تسنن و نیز جمعی از شخصیت‌های دینی، فرهنگی، ادبی و رسانه‌ای این کشور برگزار شد.
جاوید منظر، استاد دانشگاه آزاد علامه محمد اقبال در آغاز این نشست مطالبی را درباره ویژگی‌های شعرگویی جوش ملیح‌آبادی و خدمات ادبی وی بیان کرد و طی آن گفت: شبیر حسن خان جوش‌ ملیح‌آبادی علاوه‌بر زبان اردو، تسلط بسیار خوبی بر زبان‌های عربی، فارسی و انگلیسی داشت و در زمینه ادب اردو، به عنوان شاعر مبتکر و شاعر انقلابی، معروف است.
وی افزود: علاوه‌بر این‌که جوش ملیح‌آبادی و حمید سبزواری هم‌عصر، هم‌فکر و به‌عنوان سخنوران انقلابی مورد قبول همگان بودند، در فن شعرگویی نیز مماثلت‌های زیادی داشتند. همچنان‌که حمید سبزواری در سه قالب غزل‌، قصیده و مثنوی شعر گفته‌است. البته مثنوی‌ها و قصیده‌هایش نسبت به غزل‌هایش بیشتر مورد استقبال ادب‌دوستان قرارگرفته‌است. جوش، نسبت به غزل‌گویی به مثنوی اهمیت می‌داد. با بررسی کلی وی به این نتیجه می‌رسیم که جوهره اصلی شعرگویی و اساس فکر و اندیشه شعر انقلابی وی، درواقع در مثنویات نهفته و همین صنف شعر وی موجب شهرت و قبول عامه قرار گرفته‌است. در نظر منتقدان ادبی شبه‌قاره پس از محمد اقبال لاهوری، جوش ملیح‌آبادی بزرگ‌ترین شاعر شبه قاره محسوب می‌شود.
محمدرضا باقری، مسئول خانه فرهنگ ایران در کراچی، سخنران بعدی نشست بود که درباره ویژگی‌ها و عناصر متمایز  شعر حمید سبزواری مقاله تحقیقی خود را شرح داد و در آن گفت: خاطره‌انگیزترین شعر حمید سبزواری برای مردم ایران، شعر «خمینی ای امام» است.
باقری افزود: وی با حضور مستمر و مؤثر خویش از ابتدای قیام امام خمینی(ره) اشعاری را خلق کرد که تمام آن‌ها بر شالوده ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی شکل گرفته‌اند، از شعرهای شکوهمندی چون «جلودار» گرفته تا سرودهایی که شناسنامه انقلاب اسلامی هستند، سرودهایی چون «خمینی ‌ای امام»، «برخیزید ای شهیدان»، «آمریکا مرگ به نیرنگ تو»، «ای مجاهد» و صدها اثر دیگر. بر این اساس با افتخار می‌توان از این بزرگ‌مرد به‌عنوان اسطوره شعر انقلاب اسلامی نام برد. او از پیشگامان شعر انقلاب اسلامی است‌. کتاب‌های سرود درد، سرود سپیده‌، سرود دیگر، کاروان سپیده‌، تو عاشقانه سفر کن (گزیده اشعار) و ... از آثار اوست.
وی تأکید کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی طبیعی است به‌خاطر همه سختی‌هایی که کشیده‌است او همه آرمان‌هایش را تحقق‌یافته می‌بیند، بنابراین حامی جدی انقلاب اسلامی و ارزش‌های آن می‌شود. چنین است که حمید سبزواری را همواره در سنگر انقلاب‌ اسلامی و مدافع آن می‌بینیم‌. در این میان آن‌چه به شاعر مساعدت می‌کند و او را نامدارتر از آن‌چه انتظار می‌رفت می‌سازد ارائه آثار او در قالب سرودهای انقلابی و مناسبتی است‌.
وابسته فرهنگی کشورمان در کراچی همچنین گفت: حمید سبزواری در سنتی‌ترین کرانه پرتوی حاصل‌شده از طیف وسیع نور شعر انقلاب می‌ایستد؛ آن‌جا که  اصول و معیارهای شعر کهن فارسی، آن هم در گرایش خراسانی و عراقی خود، به تمام و کمال رعایت می‌شود.
در ادامه این نشست انوار احمد زیی، رئیس هیأت مدیره دانشگاه خصوصی ضیاء‌الدین پاکستان گفت: چون ساختار جامعه دو کشور که براساس باورهای عمیق و غنی مشترک اسلامی بنیان‌گذاری شده؛ بنابراین در بسیاری از زمینه‌های اجتماعی به‌ویژه در زمینه ادبیات مماثلت‌های زیادی را نیز دارا هستند و به همین خاطر در ادبیات دو کشور مشابهت‌های چشم‌گیری را مشاهده می‌کنیم.
وی افزود: این مشابهت در ادبیات مقاومت بسیار نمایان است. همچنان‌که ما ادیبان زیادی همانند حمید سبزواری در ایران‌زمین می‌بینیم که تلاش‌های خستگی‌ناپذیر خود را علیه تسلط استعمار غرب و ستم‌شاهی داخلی و همچنین برای بیداری مردم و ملت خود به‌کار برده و مورد قبول عامه قرار گرفتند، عیناً در شبه‌قاره نیز بسیاری از شاعران و ادیبان علیه تسلط استعمار انگلیس مقاومت کردند و اشعار بسیار زیبا، مؤثر و شورانگیزی سرودند که موجب جاودانی و ماندگاری آنان شدCAPTCHA
دفعات مشاهده: 362 بار   |   دفعات چاپ: 56 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر