«سیاه مشق» با پرونده ادبی هنری «نجف دریابندری» منتشر شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ | 
به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در یازدهمین شماره مجله «سیاه مشق» که با عکس روی جلد از دوران جوانی نجف دریابندری و یادداشتی کوتاه از سردبیر درباره رواج کاسبکارانه برخی از جوایز ادبی آغاز می‌شود، بخش‌های زیر را می‌خوانیم:
در بخش ادبیات ایران، داستان‌هایی از نجف دریابندری، مصطفی مختاباد، سهراب دریابندری، محسن توحیدیان، مژده شیرزاد، محمد جانبازان و همچنین اشعاری از هرمز علیپور، فرامرز سه‌دهی، نیلوفر شریفی، الهام صادقی، فرناز فرازمند، سیما منصوری، محمد صفایی و طناز تقی‌زاده را می‌خوانیم.
بخش ادبیات جهان با معرفی زندگینامه، آثار و اشعاری از ایلما راکوزا (ترجمه علی عبداللهی) و نجاتی جومالی (ترجمه ابوالفضل پاشا)، اشعاری از محمد الماغوط، احمد مطر و علی احمد سعید(آدونیس) با ترجمه احمد دریس آغاز و در ادامه به داستان‌هایی از بریس دی جی پنکیک (ترجمه علی معصومی)، کیت شوپن (ترجمه فهیمه الویریان)، و داستان مردگان از کوین بروکمییر (ترجمه حسام جنانی) ختم می‌شود.
«از سیر تا پیاز» عنوان پرونده ادبی ـ هنری نجف دریابندری در این شماره است که به‌مناسبت ثبت ملی شخصیت ادبی و هنری دریابندری به‌عنوان گنجینه زنده بشری در میراث خوراک و انتشار «کتاب مستطاب آشپزی ـ از سیر تا پیازـ» که با یادداشت‌ها و مقالاتی از محمدرضا شفیعی کدکنی، صفدر تقی‌زاده، سیروس پرهام، ایرج پارسی‌نژاد، سیروس علی‌نژاد، احمد پوری، منوچهر انور، فرهاد نظری و نهال حق‌دوست به بررسی ابعاد و نوشتار پیرامون شخصیت ادبی و آثار این مترجم نامدار پرداخته‌اند. در این پرونده برای نخستین‌بار مقدمه کتاب «رساله‌ای در طبیعت انسان» اثر دیوید هیوم که سال‌ها پیش توسط دریابندری نیمه‌کاره ترجمه شد، منتشر شده‌است.
در ادامه پرونده این شماره و در بخش گفت‌وگو، به‌دلیل کسالت و احوال نامساعد استاد دریابندری، مجتبی نریمان به گپ‌وگفت مفصلی با سهراب دریابندری پسر استاد، درباره زندگی، آثار و شخصیت پدر پرداخته‌است که از بخش‌های خواندنی «سیاه مشق» یازدهم است.
بخش دوم از مقاله «درآمدی بر وضعیت شعر معاصر ایران» (دکتر مهدی سالاری‌نسب)، اندیشه رمانتیسم و مدرنیسم در تقویت جریان نمایشی (حامد هوشیاری) و نظریه ادبی در شعرهای زن در سایه (فیض شریفی)، معرفی و نقد رمان «جا ماندیم» اثر بهناز علیپور گسکری (مسعود هوشیار)، سرگردانی در فرایند استحاله‌شدن(سعید ناظمی) دو بخش مقالات و نقد این شماره را تشکیل می دهند.
در بخش میراث یادداشت‌هایی با عنوان «ظهور شیوه زندگی در زاگرس میانی» از قباد باقری و «خانه ماپار» از سورن شیرانی آمده‌است.
برداشت آزاد، عنوان بخش انتهایی مجله است که ضمن معرفی چند عنوان کتاب، یادداشت‌هایی آزاد از فرزاد مؤتمن (ریتم همه‌چیز نیست)، به طبال چه؟ (محمد مالی) و گزارشی از نشست تأثیر رضا براهنی در ادبیات معاصر با عنوان آواز دیگران (محمد رضا اکبرلو) را دربرمی‌گیرد.
 
گفتنی است شماره یازدهم ماهنامه «سیاه مشق» با تغییرات مختصری در قیمت و ساختار تحریریه در 184 صفحه و به قیمت 10000 تومان روانه بازار نشر شده‌است و در کتابفروشی‌های سراسر کشور و کیوسک‌های روزنامه‌فروشی تهران قابل تهیه است.


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 377 بار   |   دفعات چاپ: 43 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر