نشست نقد و بررسی کتاب «ادبیات ستیزنده» برگزار شد پنج رمانی که به بروز و وقوع انقلاب اسلامی کمک کرده‌است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۲ | 

ادبیات ستیزنده: تبیین جامعه‌شناختی تولید و محتوای گفتمان ادبیات داستانی سیاسی در دهه‌های چهل و پنجاه شمسی، تألیف اصغر احمدی، ویراستار: کاوه اکبری، تهران، انتشارات آگه، 1396، 308 ص، 25000 تومان، شابک: 0ـ339ـ329ـ964ـ97

به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ نشست نقد و بررسی کتاب «ادبیات ستیزنده» اثر اصغر احمدی عصر روز چهارشنبه 29 فروردین‌ 1397 با حضور نویسنده اثر، اسماعیل امینی و مصطفی مهرآیین در سرای اهل قلم مؤسسه خانه‌کتاب برگزار شد.
 
دو سال از عمرم را پای این کتاب گذاشتم
اصغر احمدی در ابتدای این نشست در توضیح این کتاب گفت: ایده اصلی این کتاب آن‌جا شکل گرفت که من به این موضوع فکر کردم که چرا و چگونه ادبیاتی که ما می‌شناختیم و در خدمت حکومت بود، در دوره‌ای از تاریخ ایران نقش متفاوت و متضاد ایفا می‌کند و در برابر قدرت قرار می‌گیرد. این چرخشی بود که در ادبیات شکل گرفت و ذهن من را درگیر کرده بود.
وی ادامه داد: این سؤال باعث شد تا دو سال برای این موضوع وقت بگذارم و تمام ادبیات را در این زمان و با توجه به تغییرات شرایط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بررسی کنم. تقریباً این تغییرات و چرخش از انقلاب مشروطه شروع شد و نقطه اوج آن در دهه 40 و 50 بوده‌است.
این نویسنده در توضیح محتوای این اثر گفت: من در این اثر با توجه به آن‌که هم به تولید هم به بررسی و تحقیق محتوا پرداخته‌ام از دو مدل تبیینی استفاده کردم. رویکرد اصلی این کتاب جامعه‌شناختی است اما من صرفاً کار جامعه‌شناختی انجام نداده‌ام و به بخشی از ادبیات برجسته نیز پرداخته‌ام. به‌هرحال من فارغ‌التحصیل جامعه‌شناسی سیاسی هستم و باید در این تحقیق ادبی نگاه‌های سیاسی خودم را وارد می‌کردم.
وی افزود: من این اثر را به‌عنوان یک گفتمان مطرح کردم و باید از نظریه‌ها درست استفاده می‌کردم و وارد زبان‌شناسی می‌شدم. من در این اثر به اهمیت «دوره تاریخی» پرداخته‌ام و گفته‌ام که بدون دوره تاریخی چه مشکلاتی پیش می‌آمد و نمی‌توانستیم به ادامه تحقیق بپردازیم. همچنین توضیح داده‌ام که چرا و به چه دلیل از آثار انتخابی استفاده کرده‌ام و به بخش‌های مهم این دوره پرداخته‌ام. برای مثال به کانون نویسندگان که می‌تواند بخش مهمی از این اتفاقات را به دوش بکشد پرداختم و نشان دادم که با توجه به این‌که این کانون وضعیت معلقی داشت، به چه شکل در تغییر و چرخش ادبیات تأثیرگذار بوده‌است.
این جامعه‌شناس با اشاره به ادامه این تحقیق اظهار کرد: اگر این کار ادامه پیدا کند من مایل هستم تا نشان دهم که به چه شکل ادبیات سیاسی به بروز و وقوع انقلاب اسلامی کمک کرده‌است. من در این اثر روی 5 اثر مهم آن دوره یعنی «نفرین زمین»، «سووشون»، «اسرار گنج دره جنی»، «همسایه‌ها» و «تنگسیر» پرداخته‌‌ام.
اصغر احمدی با اشاره به شکل کتاب گفت: این‌که کتاب به شکل دانشگاهی منتشر شده‌است به عواملی مثل نشر و دانشگاه مربوط می‌شود اما باید این‌جا این نکته را بگویم که ناشر بسیار تلاش کرد که کتاب از شکل دانشگاهی خارج شود اما من اصرار داشتم که به همین شکل منتشر شود؛ چراکه من این موقعیت را داشتم که برای نگارش این کتاب به رساله دکتر مهرآیین مراجعه کنم اما شاید خیلی‌‌ها این موقعیت را نداشته باشند، بنابراین خواستم این الگویی باشد تا از آن استفاده کنند.
 
ادبیات نیاز دارد تا در سایر حوزه‌ها بررسی شود
اسماعیل امینی دیگر سخنران این نشست با اشاره به نشست امروز گفت: حوزه مورد علاقه و تخصصی من ادبیات است و در حال حاضر نمی‌دانم که چرا در این نشست بین دو جامعه‌شناس قرار دارم. قطعاً جامعه‌شناسان به کشف مهمی در ادبیات رسیده‌اند که سراغ آن آمده‌‌اند و این کتاب نشان داد که می‌توان مطالب ادبی را از زاویه‌های جدیدی جست‌وجو کرد و به نتایج جدید و مهمی رسید.
وی ادامه داد: این کتاب نشان داد که ادبیات خیلی جدی‌تر از آن است که برای خلوت‌های شخصی و آرامش استفاده شود. در دوره‌ای که بیشتر پروژه‌های دانشگاهی و مقاله‌ها بازاری نوشته می‌شوند و هیچ نیازی را برطرف نمی‌کنند، بدون‌شک یافتن چنین نوشته‌هایی که گره از کار باز می‌کنند و به درد مخاطب می‌خورند، بسیار ارزشمند است.
این مدرس دانشگاه با اشاره به فواید این اثر گفت: وقتی این کتاب را خواندم خوشحال شدم که چنین اثری در دل دانشگاه تولید شده‌است که هم به درد اهل ادبیات هم جامعه‌شناسان و هم اهل تحقیق می‌خورد. بسیاری از آثار تولیدشده در دانشگاه زبان پیچیده و غیرقابل فهمی دارند اما خوشبختانه این اثر با استفاده از یک زبان علمی به بیان مطالب پرداخته‌است؛ همچنین زبان عاطفی، هیجانی و داوری که بسیار رایج شده‌است در این اثر دیده نمی‌شود.
وی ادامه داد: کاری که احمدی با این کتاب شروع کرده‌است، بسیار مهم است و به‌اعتقاد من، این یک آغاز باشکوه است؛ چراکه این نکته را یادآور می‌شود که ما در حوزه ادبیات در کنار بحث درباره مباحث و نظریه‌های ادبی، می‌توانیم به تحقیق این حوزه توسط حوزه‌های دیگر بپردازیم. درواقع ادبیات نیاز دارد تا در سایر حوزه‌ها بررسی شود.
امینی با اشاره به مبحث اصلی این اثر گفت: پرداختن به این موضوع که در گذشته کل ادبیات در خدمت قدرت حاکم بوده‌است نیز به بحث بیشتری نیاز دارد و باید دلیل مستحکم و قوی‌ای داشته باشیم. شاید در آن دوره که دولت و حکومت آن‌چنان فراگیر نبوده‌است شخصی به ادبیات می‌پرداخته و هیچ نیازی به دولت نداشته‌است. من متوجه استفاده برخی الفاظ مانند نویسنده مستقل از دولت و قدرت نمی‌شوم درحالی‌که کار نویسنده تولید فرهنگ است و نباید انتظار یک اسطوره را از او داشته باشیم.
وی ادامه داد: سازش‌ناپذیربودن همه‌جا خوب نیست و گاهی وقت‌ها نشان بی‌عقلی است. من با این خط‌کشی‌‌ها مخالفم؛ چراکه مجموع این تفکرات فرهنگ امروز ما را شکل داده‌است و خوشحالم که این کتاب می‌تواند این ذهنیت را از بین ببرد.
این شاعر در بخش پایانی صحبت‌هایش گفت: اگر بخواهیم تکرار نکنیم ناگزیر هستیم که این‌گونه به سراغ گذشته برویم؛ اگرنه همین می‌شود که در دهه‌های گذشته بر ما گذشته و ده‌ها بار به سراغ آن می‌رویم تا دوباره دوچرخه را اختراع کنیم.
 
فرهنگ یعنی کالای نمادین معنا‌دار
مصطفی مهرآیین، دیگر سخنران این نشست با اشاره به موضوع گفتمان‌ها اظهار کرد: به‌نظر من گفتمان‌ها تحت تأثیر جامعه نیستند و اگر شما به این شکل نگاه کنید با دو سؤال روبه‌رو می‌شوید. سؤال اول این است که چرا شرایط اجتماعی باعث شکل‌گیری یک گفتمان می‌شود و سؤال بعدی این است که چرا شرایط اجتماعی جهت‌گیری گفتمان را شکل می‌دهد.
وی ادامه داد: نویسنده در این کتاب براساس همان پارادایم‌های دوره سیاسی اجتماعی 40 و 50  و گفتمان ادبیات سیاسی، بحث را جلو برده‌است. خوشحالم که این کتاب چاپ شده‌است، چراکه احمدی تلاش کرد تا این کتاب را چاپ کند و بزرگ‌ترین ایراد کار هم همین است که پایان‌نامه دکتری را خیلی خوب به کتاب تبدیل نکرده و هنوز شکل رساله است.
این استاد دانشگاه در توضیح پارادایم فکری کتاب گفت: بنیان ادبی این کتاب مکتب تولید فرهنگ است، مکتب آن هم فقط در آمریکا بالیده و در جاهای دیگر رشد نکرده‌است. متفکر اصلی مکتب رشد فرهنگ روبرت وسنو است. وسنو سعی کرده تا چیزی‌هایی که در جامعه‌شناسی قاره‌ای وجود دارد را با جامعه‌شناسی تحلیلی ترکیب کند و مکتب جدید بسازد.
وی افزود: وسنو در کتاب «اجتماعات گفتمانی، رابطه ایدئولوژی و ساختار اجتماعی در رنسانس، اصلاح دینی، روشنگری و سوسالیسم اروپایی» قصد داشت تا بفهماند که این سه جنبش فرهنگی بزرگ غربی چگونه شکل گرفته‌است. برای فهم بهتر این موضوع بد نیست که بگویم در یکی از این جنبش‌های فرهنگی در طول 23 سال، 600هزار عنوان کتاب در 600میلیون نسخه چاپ می‌شود. وسنو می‌گوید که این جنبش‌ها چطور شکل گرفته و محتوای آن‌ها از کجا آمده‌است. درست کاری که در این کتاب انجام شده‌است. درواقع سؤال وسنو این است که محتواها چطور شکل می‌گیرند.
مهرآیین با اشاره به تفکرات وسنو گفت: مشکل وسنو با تفکرات کلاسیک این است که نگاه این افراد به فرهنگ ذهن‌گراست به همین دلیل نمی‌توانند در جامعه‌شناسی فرهنگ تحول جدی ایجاد کنند. ما هم این را تأیید می‌کنیم و می‌گوییم طرف چیزی بلد نیست و به جامعه‌شنایی فرهنگ پرداخته‌است. وسنو به‌جد معتقد است که فرهنگ یک عنصر کاملاً عینی است و فرهنگ یعنی کتاب، فیلم و شعری که نوشته می‌شود. به‌عبارت ساده‌تر فرهنگ یعنی کالای نمادین معنا‌دار.
وی ادامه داد: اگر فرهنگ کالاست، بنابراین تولیدگر می‌خواهد، به همین دلیل او بسیار به نقش شاعر، نویسنده و فیلم‌ساز می‌پردازد. او می‌گوید همه باید آزادانه نظرات خود را بیان کنند تا از دل آن فرهنگ بیرون بیاید و ما مدیریت فرهنگ نداریم و فرهنگ خودش را مدیریت می‌کند.
این مدرس دانشگاه در توضیح چگونگی تولید فرهنگ اظهار کرد: در هر کشوری دوره‌هایی را می‌بینیم که فرهنگ راحت تولید می‌شود؛ برای مثال مشروطه یکی از این دوره‌ها بوده‌است. البته این احتمال وجود دارد که منابع به سمت دیگری برود و فرهنگ تولید نشود. بنابراین ما یک‌سری نهاد واسط می‌خواهیم که منابع را به فرهنگ ببرند.
وی ادامه داد: یکی از این نهادها دولت‌ها هستند. بنابراین باید قبول کنیم که در جهان سوم دولت‌ها مهم هستند. حالا این که این منابع از کجا می‌آیند، به بحث گفتمان مربوط می‌شود. درکل می‌گویم که قطعاً مشکلاتی در جامعه و فضای سیاسی آن دوره بوده‌است که شخصیت‌های کتاب‌های موردبحث به جنگ مسائل مربوط می‌روند. اگر ما می‌خواهیم درباره هر موضوعی صحبت ‌کنیم باید با گفتمان‌های متفاوت روبه‌رو شویم.
مهرآیین با اشاره به پژوهش‌ها و تحقیق احمدی گفت: احمدی با این چارچوب نظری و با این ادبیات و براساس مکتب وسنو دوره پهلوی را با بحران‌هایش بررسی کرده‌است. به‌اعتقاد من بحران برای رشد فرهنگی بسیار خوب است و بحران‌های آن دوره نیز باعث شد تا شاهد اتفاقات ویژه باشیم. اتفاقات متنوعی مثل ورود به دنیای مدرنیته و تشکیل دانشگاه شرایطی را فراهم کرد تا فرهنگ رشد کند و از جایی شکاف ایجاد شود تا ادبیات رشد کند.
وی افزود: در این‌جا سؤال این است که چرا این ادبیات سیاسی شد؟ به‌نظر من تنوع بین گفتمان‌ها یکی از دلایل می‌تواند باشد؛ چراکه بدون‌شک نویسنده تحت تأثیر این گفتمان‌ها قرار گرفته و واکنش آن را در رمان‌هایی که در این کتاب بررسی شده‌است، می‌بینیم.
این مدرس دانشگاه در بخش پایانی صحبت‌هایش اظهار کرد: این کتاب همه مسائل را توضیح داده‌است اما نقطه ضعف آن این است که مکانیکی است و مخاطب شاید به‌راحتی نتواند با آن ارتباط برقرار کند. احمدی قلم ادبی خوبی دارد، داستان می‌نویسد، به همین دلیل می‌توانست به‌راحتی متن قابل درک‌تری ارائه دهد. البته با همه این تفاسیر این اثر، یک کتاب آموزشی و الگویی نیز هست که دانشجویان می‌توانند از آن درس‌های زیادی یاد بگیرند.

 CAPTCHA
دفعات مشاهده: 125 بار   |   دفعات چاپ: 33 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر