شماره 124 مجله «بخارا» منتشر شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۲۶ | 
به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) شماره 124 مجله بخارا ویژه خرداد و تیر 1397، به عنوان یادنامه داریوش شایگان منتشر شد. در این شماره حسین خندق‌آبادی به شرح کتابشناسی داریوش شایگان پرداخته‌است. همچنین در بخش در سوگ دکتر داریوش شایگان مقاله‌های زیر از شخصیت‌های برجسته فرهنگی منتشر شده‌است که عناوین تعدادی از آن‌ها به‌شرح زیر است:
از مفاخر عصر ما بود از محمدعلی موحد
متن پیام سیدکاظم موسوی بجنوردی
متن پیام سیدمحمد خاتمی
متن پیام سیدعطاءالله مهاجرانی
به‌یاد شایگان، ایرانی گشوده‌دامن از عباس آخوندی
داریوش شایگان از شایستگان بود از عبدالکریم سروش
ملاک حال افراد است از صادق خرازی
روی‌دادی بسیار تلخ و جان‌گداز از ره‌نورد زریاب
پیام دکتر سیدحسین نصر به مجلس پرسه دکتر داریوش شایگان
متفکری در تراز جهانی از بهرام قاسمی
در بخش جایگاه اندیشه در تفکر داریوش شایگان مقاله‌هایی از رضا داوری اردکانی با عنوان دریغا که دیگر نیست، نصرالله پورجوادی با عنوان دفاع از شایگان،‌ محمدجواد فریدزاده با عنوان بهره از گنج شایگان داشت،  عمادالدین باقی با عنوان عکسی در قاب، تورج اتحادیه با عنوان من و داریوش شایگان، محمدرضا تقی‌دخت با عنوان مرگ می‌آید، مرگ محتوم!، محمد قوچانی با عنوان یکی از معدود روشنفکران لیبرال، مسعود کیمیایی  با نام مرگ پایان زندگی نیست! و... .
همچنین در بخش تفکر شایگان، یک دور تمام این یادداشت‌ها را می‌خوانید:
حدیث دوست از کامران فانی، مثل اینکه راه رستگاری (یا شاید هم جاودانگی) از فضاهای گمشده در زیر آسمان‌های جهان می‌گذرد از حورا یاوری، شایگان و شاعران از فاطمه مینایی، داریوش شایگان، چهره جهانی فرهنگ ایران‌زمین از احمدرضا خادمی، گنج شایگان از بهاءالدین خرمشاهی، برای مردی بزرگ با کار و کارنامه‌ای سترگ از بهاءالدین خرمشاهی، زیر همان سایه عظیم و باشکوه مانده‌ام... که مانده‌ام... که مانده‌ام از آیدین آغداشلو، به استاد داریوش شایگان از حامد فولادوند، سهروردی در اندیشه شایگان از حسن سیدعرب، دشمن تاریک‌اندیشی جدید از محمدقوچانی، روشنفکری به‌مثابه مشکل آگاهی از حسین کاجی، غرق شرق و غریب غرب از سرگه بارسقیان، یاد و خاطره‌ای از دکتر داریوش شایگان از احمد مهدوی دامغانی، داریوش شایگان: آبروی ایران از ایرج پارسی‌نژاد، شایگان دردمند ایران بود (مصاحبه با سروش دباغ)، افسون‌‌زدگی جدید به چند روایت از بیژن عبدالکریمی.
در بخش بررسی آثار مطالبی چون رموزی که هیچ کلامی قادر به بیان آن نیست/ هانری کربن/ گلناز گلناریان افسون‌زدگی جدید/ فیلیپ کن/ فاطمه ولیانی، نگاهی به کتاب هانری کربن، آفاق تفکر معنوی در اسلام ایرانی/ یوآن کولن/ سحر کریمی‌مهر، پیشگفتار ترجمه عربی کتاب «انقلاب دینی چیست؟»/ محمد الرحمونی / علی زائری «دانش» و «بینش» در پنج اقلیم حضور/ میلاد عظیمی، نیاز به قطب‌نما/ محمد قاسم‌زاده، خصلت، شاعرانگی ایرانیان/ مهشید میرمعزی، جز شایگان کس دیگری نمی‌توانست «فانوس جادویی زمان» را بنویسد/ عبدالحسین نیک‌گهر، تعلق خاطر دیرینه/ حمیدرضا امیدی سرور، نگاه خیره گذشته/ مهدی یزدانی‌خرم، سه‌گانه واپسین شایگان/ حبیب‌الله عباسی، دمی با پروست/ احمد پرهیزی، زمانی ادبی فیلسوف/ مصطفی توفیقی، دمی با دکتر داریوش شایگان و «فانوس جادویی زمان»/ مسعود قربانی منتشر شده‌است.
همچنین اشعار مراثی از جواد مجابی در سوگ داریوش شایگان منتشر شده‌است.
شماره 124 مجله بخارا ویژه خرداد و تیر 1397 و یادنامه داریوش شایگان با قیمت 20هزارتومان در دکه‌های روزنامه‌فروشی سراسر کشور و کتابفروشی‌ها قابل تهیه است.


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 463 بار   |   دفعات چاپ: 32 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر