انتشار سیزدهمین شماره فصلنامه نقد کتاب علوم اجتماعی

 | تاریخ ارسال: 1396/5/10 | 
AWT IMAGEدر بخش سخن سردبیر این فصلنامه، دکتر محمدرضا رسولی، سردبیر فصلنامه، در مطلبی با عنوان «دو نگاه به ادبیات جامعه‌شناسی معرفت» می‌نویسد: «جامعه‌شناسی معرفتی در ایران ـ به‌رغم اهمیت و نقشی که در مجموعه علوم اجتماعی دارد ـ رشته مهجوری است که به‌لحاظ آموزش و پژوهش و تألیف، به قدر و اهمیتی که در علوم اجتماعی دارد هم چندان پرداخته نشده است. این در حالی است که در دانشگاه‌های غربی، گروه‌های آموزشی متعددی به تحقیق و تدریس در این حوزه مشغول‌اند و به‌تبع این رویکرد منابع و ادبیات درخوری را فراهم کرده‌اند. تدریس و تحقیق جامعه‌شناسی معرفت در ایران به‌واسطه تلاش علمی دکتر منوچهر آشتیانی، استاد فلسفه دانشگاه شهید بهشتی شروع شد و پس از آن نراقی، نظامی، راسخ، نیک‌گهر، توکل و ... نیز در این زمینه کار کردند و به تدریس و تحقیق در این حوزه پرداختند».
در بخش «نقد تألیف» این شماره از فصلنامه مقاله‌هایی با عنوان‌های «ایران و دو جنبش در نیم‌قرن» نوشته علی‌اکبر فرهنگی، «جنسیت، جامعه و جامعه‌شناسی» نوشته شیرین احمدنیا، «سرمایه‌داری و دموکراسی» نوشته رحمان سعیدی و ... پیش روی خوانندگان قرار گرفته است.
مخاطبان همچنین در بخش «نقد ترجمه» مقاله‌هایی با عناوین «بحران در خرد انسانی» نوشته محمدامین قانعی‌راد، «انسان‌شناسی زبان‌شناختی» نوشته فرهنگ ارشاد، «دانش و آموزش مفاهیم نظریه‌های جامعه‌شناسی» نوشته محمدعلی زکی و «میدان‌های اعتراض در جنبش زنان هند» نوشته مریم نورائی‌نژاد آمده است.
سیدمحمد دادگران، دانشیار ارتباطات دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه در بخش «نقد دیروز» به بررسی و نقد کتاب مد و مدرنیته ترجمه ناصرالدین غراب پرداخته است. در بخشی از آن می‌خوانیم: «کتاب مد و مدرنیته پی‌کاوی در سرشت چندوجهی لباس و ابهامات آن است و یک کار ابتکاری است که با خلاقیت همراه است. این کتاب در وهله نخست در ادامه مطالعاتی است که در دو دهه گذشته در حوزه لباس انجام گرفته است. این کتاب پیوند میان گذشته و حال است. پیروی از مد و پوشیدن لباس مد روز یا داشتن ظاهری جذاب و آراسته سپری در برابر عالم و آدم است. کشش جنسی لباس موضوعی محوری اما خود لباس بیشتر اوقات برای ایجاد شگفتی، اعمال نفوذ، ایجاد دافعه و جاذبه به کار گرفته می‌شود».
در بخش واکاوی سیزدهمین فصلنامه نقد کتاب علوم اجتماعی دو مقاله آمده است: مقاله نخست با عنوان «فراسوی جامعه‌شناسی معرفتی» به‌قلم دکتر محمدعلی مرادی است. مقاله دوم نیز بحثی درباره «چیستی جامعه‌شناسی علم یا معرفت» است که دکتر محمد توکل به نگارش درآورده است.
در بخش «یک کتاب، یک گفت‌وگو» نیز سعید ارکان‌زاده یزدی با عباس عبدی و محسن گودرزی درباره کتاب صدایی که شنیده نشد به گفت‌وگو نشسته است.
«کتاب‌پژوهی جامعه‌شناختی: گذرگاه باریک جامعه‌شناسی معرفت و علم» نوشته روشنک فرهودی نیز عنوان مطلبی است که در بخش «شایسته خواندن» آمده است.
شماره سیزدهم فصلنامه نقد کتاب علوم اجتماعی ویژه فصل بهار ۱۳۹۶ به قیمت ۱۰ هزار تومان و به همت مؤسسه خانه کتاب روانه بازار نشر شده است.
AWT IMAGECAPTCHA
دفعات مشاهده: 1039 بار   |   دفعات چاپ: 181 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر