بایگانی بخش خبرها

img_yw_news
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ -

زیباکلام:کتاب آل احمد، تند و غیرمنصفانه است/ نظر شهیدآوینی در کتاب «آینه جادو» را قبول ندارم

دکتر صادق زیباکلام، نویسنده و پژوهشگر معتقد است که تلقی جلال از مصداق‌های مفهوم روشنفکر در کتاب «در خدمت و خیانت روشنفکران» اساساً نادرست است و آبشخور اصلی انتقادهای او از روشنفکران ایرانی، غرب‌ستیزی حزب توده بوده است.

img_yw_news
شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ -

سنت تاریخ‌نگاری محلی در دوره قاجار نمود عینی ندارد مؤلف چرا خالو قربان را نخبه نامیده‌است؟

ططری گفت: هرسین، شهری است که در شاهراه جایی ندارد. اما پتانسیل دیگری دارد؛ سه قوم لک، لر و کرد در این منطقه هستند. هرسین با حدود پنج‌هزار سال، سابقه شهرنشینی، قدیمی‌ترین شهر لک‌نشین است. ایل کاکاوند هم بالای صدسال است که به شهرنشینان این منطقه اضافه شده‌است. با وجود این سابقه تاریخی، متأسفانه تاریخ منطقه مهجور مانده‌است.

img_yw_news
شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ -

آیا نیروی انسانی نخبه و کارآمد جزئی از بیت‌المال است؟

سیره منحصربه‌فرد امیرمؤمنان علی(ع) حساسیت بیت‌المال را دوچندان کرد

img_yw_news
چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ -

غزل فردوس اعظم تحت تأثیر شعر و زبان فارسی و کمتر تاجیکی است اندیشه فردوس اعظم اندیشه ایرانشهری است

ناصر فیض، شاعر معاصر گفت: در بررسی شعر فردوس اعظم از این دید که شعر یک شاعر تاجیک مورد بررسی است، نگاه نمی‌کنم، بلکه فکر می‌کنم شاعری را بررسی می‌کنم که شعر او کاملاً ایرانی است و اگر شعرش را بدون دانستن نام او بخوانید، نمی‌توانید تشخیص دهید که شاعرش ایرانی نیست. غزل فردوس اعظم بسیار تحت تأثیر شعر و زبان فارسی و کمتر تاجیکی است.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ -

بیشتر کتاب‌ها به مسائل فیزیکی تهران پرداخته نه مسائل فرهنگی آن شهبازی: در تهران روابط انسانی فدای اختراعات صنعتی شده‌است

غلامحسین تکمیل‌همایون با بیان این‌که اغلب کتاب‌ها به مسائل فیزیکی تهران پرداخته نه مسائل فرهنگی آن عنوان کرد: اغلب کتاب‌ها محتوای شبیه هم دارد و روی حوزه‌های مغفول کار نشده‌است. از سوی دیگر برخی اشتباهات در آثار تکرار می‌شود. برای مثال غلط مرسومی که درباره دروازه قزوین وجود دارد در کتاب‌ها تکرار شده درحالی‌که آن‌جا دروازه تهران است!

img_yw_news
چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ -

نشست نقد کتاب مقتل «قتیل العبره ابن علی قائد البرره» برگزار شد

مرتضی وافی در نشست نقد و بررسی کتاب مقتل «قتیل العبره ابن علی قائد البرره» گفت: در مقتل سیدالشهدا(ع)،‌ منابعی از اهل سنت پیدا کردیم که خیلی دقیق‌تر و مصداقی‌تر و جزئی‌تر به وقایع عاشورا پرداخته بود.

img_yw_news
سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ -

گزارش نشست بررسی افکار و آثار دکتر فرهنگ رجایی

حمید احمدی در نشست «بررسی افکار و آثار دکتر فرهنگ رجایی» گفت: مهم‌ترین مسأله سیاست‌گذاری هویت است که به دولت برمی‌گردد که متأسفانه در ایران دولت و نخبگان در سیاست‌گذاری هویت کوتاهی کرده‌اند و راه سیاست‌گذاری هویتی جنبه فراملی داشته‌است یعنی مسأله ایران و ملت مغفول شده‌است.

img_yw_news
سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ -

نقد ادبی دچار عامه‌پسندی شده است/ جشن‌ امضاء جای نشست‌ نقد ادبی را گرفته‌است

کامیار عابدی در نشست «شناختی از تحقیق، تحلیل و نقد شعر معاصر» گفت: از سال 92 به این طرف ما شاهد بدترین سال‌های نقد ادبی در شعر هستیم که دلایل بسیار زیادی دارد. یکی از دلایل این است که جامعه دلزده به هرگونه نقد و تحلیل است و فضای مجازی در آن نقش عمده‌ای دارد؛ چراکه فضای مجازی نقد موشکافانه را برنمی‌تابد و نقد دچار عامه‌پسندی می‌شود.

img_yw_news
دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ -

گفت‌وگوی آزادانه مولف با خود

رسول رسولی‌پور در نشست معرفی و بررسی کتاب «لبنان‌زدگی (سفرنامه لبنان)» گفت: متأسفانه در ایران فضایی برای گفت‌وگو وجود ندارد و کرسی‌های آزاداندیشی نیز در دانشگاه علی‌رغم ضرورت آن فرمالیته است. درحالی‌که ما نیازمند این هستیم که آزادانه گفت‌وگو کنیم از این جهت کتاب «لبنان‌زدگی» گفت‌وگوی آزادانه مؤلف با خود است.

img_yw_news
چهارشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۷ -

مراد فرهادپور: هیچ زمان هنرمند به این حد از ابتذال نرسیده بود

مراد فرهادپور گفت: امروزه همه هنرمندند؛ درواقع واژه هنرمند هیچ زمان تا این حد از نکبت و ابتذالی که الآن هست نرسیده بود؛ به‌ویژه در عرصه هنر عامه‌پسند نه‌فقط ذره‌ای استعداد و پشتکار و آشنایی دیده نمی‌شود یا در عرصه موسیقی صدا حضور ندارد، بلکه عکس آن تا به حد اعلایی از بدصدایی و زشتی و مسخرگی رسیده‌است که همه می‌توانند به شهرت و پول برسند.

img_yw_news
چهارشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۷ -

کاموس: ویژگی برجسته کتاب «ر» نگاه به جنبه‌های زیستی است آقامیرزایی: یک‌سری کارهای سطحی دفاع مقدس، باعث مخاطب‌گریزی شد

مهدی کاموس، نویسنده و پژوهشگر حوزه دین در نشست نقد و بررسی کتاب «ر»، بیان کرد: برای نوشتن در این حوزه نیاز به پژوهش و مستندنگاری است که با این ویژگی‌ها، کمتر زندگی‌نامه موفق داریم که توانسته باشد تجربه‌های زیسته یک شهید را بیان کند. ویژگی برجسته کتاب «ر»، نگاه به جنبه‌های زیستی است.

img_yw_news
چهارشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۷ -

نشست نقد و بررسی کتاب «ملت عشق» برگزار شد

نشست کانون ادبی «صبح اشراق» کتابخانه عمومی آیت‌الله خامنه‌ای قم با نقد و بررسی کتاب «ملت عشق» در بخش نابینایان این کتابخانه برگزار شد.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ -

عدالت اداری در حوزه مبارزه با فساد اداری چه کرده است؟

میترا ضرابی، عضو هیئت رئیسه کانون وکلا گفت: دیوان عدالت اداری می‌تواند در کشف فساد اداری نقش چشم‌گیری داشته باشد. اما با وجود این‌که در مقدمه به این نکته اشاره شده، اما زیاد در این زمینه بحث نشده‌است که این نهاد نظارتی در حوزه مبارزه با فساد اداری چه می‌کند.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ -

کتاب صوتی «به لهجه‌ی سپیدار» نقد شد

جلسه‌ی نقد کتاب صوتی «به لهجه‌ی سپیدار» با حضور علی میرمیرانی، نویسنده و گوینده‌ی اثر و پژمان تیمورتاش، نویسنده و کارگردان به عنوان منتقد در شهر کتاب دانشگاه برگزار شد.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ -

نقد و بررسی آثار شهریار مندنی‌پور در دومین شماره «بهین‌نامه»

شماره دوم نشریه «بهین‌نامه» ویژه «شهریار مندنی‌پور» منتشر شد.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ -

جعفری آذرمانی: شاعران در کنار قریحه به ساختار شعری نیز توجه کنند

در نوزدهمین جلسه از سلسله نشست‌های «یک ماه، یک کتاب» که به بررسی مجموعه شعر «دریا در آبکش» اختصاص داشت، مریم جعفری آذرمانی گفت: این‌که شاعران به قریحه و تخیلات شاعری بها می‌دهند خوب است اما بهتر است در کنار آن به ساختار شعری به‌ویژه به ساختار عمودی شعر نیز توجه داشته باشند.

img_yw_news
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ -

پورمحمدی املشی: کتاب شکل‌گیری وزارت خارجه را فقط در سبد اقدامات امیرکبیر گذاشته‌است!

پورمحمدی املشی با انتقاد از این‌که مؤلف کتاب «تشکیلات و آداب دیپلماتیک درایران: از آغاز قاجار تا پایان دوره ناصری» شکل‌گیری وزارت خارجه را فقط در سبد اقدامات امیر کبیر گذاشته‌است گفت: درحالی‌که می‌شود نشان داد که در زمان آقاخان نوری ساختار وزارت خارجه بیشتر شکل گرفته‌است! امیرکبیر نزدیک به 3 سال در کشور صدر اعظم بوده و این در حالی است که ما تمام اقدامات را به‌حساب او می‌ریزیم درحالی‌که فرصت او برای صدرات اجازه چنین موضوعی را نمی‌داد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ -

گمان‌ها و ندانسته‌های علم و فلسفه

مصطفی مستور در نشست هفتگی شهر کتاب با اشاره به پرسش‌هایی که انسان را از برج عاج فروکشید گفت: بعد از قرن هفدهم مرجعیت پاسخ‌دهی به پرسش‌های ابدی از فلسفه و مذهب به سوی علم تغییر کرد و تا قبل از قرن هفدهم پاسخ‌ها به پرسش‌های ابدی معطوف به علل غایی پدیده‌ها و اشیاء بود که پس از آن تبدیل به علل مادی پدیده‌ها و اشیا شد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ -

کوهستانی‌نژاد حفره‎هایی از تاریخ ادبیات معاصر را پر کرده است

حسن میرعابدینی، منتقد و پژوهشگر ادبی در نشست معرفی و بررسی مجموعه «مشروطیت ایران و رمان‌ فارسی» گفت: جلدهای این مجموعه حاوی متن‎های ارزشمندی هستند که به‌سبب گم‎شدن در لابه‎لای صفحات مطبوعات و نه، چنان‌که مؤلف می‎گوید، «غرض منتقدان ادبی» در بررسی‎های مربوط به تاریخ رمان‎نویسی ایران مغفول مانده‎اند و حالا، با سعی کوهستانی‎نژاد، به عرصه رمان‎نویسی فارسی بازگشته‌اند. وی، از این نظر حفره‎هایی از تاریخ ادبیات معاصر را پر کرده‌است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ -

انتشار شماره نود فصلنامه «میراث شهاب»

نودمین شماره فصلنامه تخصصی کتابشناسی و نسخه‌شناسی اسلامی «میراث شهاب» ویژه زمستان 1396 منتشر شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ -

آن‌چه تألیفات ما کم دارد نگاه تحلیلی و تطبیقی است «درس گفتارهای ادبیات جهان» راهنمای خوبی برای کتاب خواندن است

نشست نقد و بررسی کتاب «درس‌گفتارهای ادبیات جهان» به‌کوشش گرنت ال. وات عصر دیروز با حضور بهرام پروین‌گنابادی، امیرعلی نجومیان، مترجم و ویراستار کتاب برگزار شد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ -

سلیمانی: مشروطه‌طلبان خواستار رسیدن به مافیای اقتصادی نبودند رحمانیان: احمد کسروی نخستین روایت را از انقلاب مشروطه ارائه داد

کریم سلیمانی در نشست «نگاهی دیگر به مشروطه ایرانی» گفت: پایان آن چیزی که مشروطه‌طلبان خواسته بودند، رسیدن به یک مافیای اقتصادی نبود. اما این اتفاق به‌دلیل تقسیم‌نشدن قدرت افتاد. داریوش رحمانیان نیز کتاب احمد کسروی را نخستین روایت از انقلاب مشروطه دانست و گفت: کسروی با محوریت مردم و نقش توده‌های گمنام، تاریخ مشروطه را روایت کرد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ -

مقانلو: پو بر تمام انواع ساب ژانرهای بعد از خودش تأثیرگذار بوده‌است/ خانلری: داستان‌های آلن‌پو یک کارگاه داستان‌خوانی است

در میزگرد بررسی آثار آلن‌پو، شیوا مقانلو و رامبد خانلری به نحوه تأثیرگذاری پو بر نویسندگان بعد از خود و همچنین چگونگی تأثیرپذیری سریال‌ها و انیمیشن‌های غربی از داستان‌های آلن‌پو پرداختند.

img_yw_news
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ -

بررسی مناسبات ترامپ و روسیه

شماره جدید مجله «جهان کتاب» با مقاله‌ای با عنوان «نگاهی به مناسبات ترامپ و روسیه» منتشر شده و روی پیشخوان مطبوعات آمده که به بررسی کتابی در این‌باره اختصاص دارد.

img_yw_news
شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ -

فلسفه فوکو و معنای تازه به جهان/ضرورت بومی‌سازی نظریات فوکو

منتقدان در نشست نقد و بررسی کتاب «فوکو و ادبیات داستانی: کتاب تجربه» ضمن بحث درباره مفهوم تجربه در نزد فوکو بیان کردند که ادبیات می‌تواند انسان را به مقاومت درباره ساختارهایی که ابژه‌اش کرده‌اند فرا بخواند و راهی برای تغییر جهان نشانش دهد. با ادبیات و روایت می‌توان جهان را از نو ساخت و فلسفه فوکو این معنابخشی دوباره به جهان را در انسان نهادینه می‌کند.

img_yw_news
شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ -

گزارش نشست نقد کتاب «سوبژکتیویته در ادبیات و فلسفه»

‏در این نشست درباره تاریخچه واژه «سوبژکتیویتی» و پیچیدگی‌های برگردان آن به فارسی، بحث درباره ارتباط قدرت و سوبژکتیویتی نزد فوکو و آگامبن، نقش بدن در سوژه‌شدگی نزد فوکو، بحث شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ -

فراست: جنگ فقط مجموعه‌ای از ایثارگری محض نبود الوندی: «لم یزرع» از هاله تقدس عبور کرده است

‏قاسمعلی فراست، نویسنده و منتقد حوزه ادبیات دفاع مقدس در نشست معرفی و بررسی رمان «لم یزرع» بیان کرد: این‌طور نیست که جنگ فقط مجموعه‌ای از ایثارگری محض باشد، بلکه در آن آدم‌های معمولی با انواع نقص‌ها و کج‌روی‌ها نیز دیده می‌شود. باید به نویسندگانی مثل بایرامی اعتماد کرد تا به دغدغه‌مندی خود بپردازند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ -

اتصال به عالم ربوبی و تعبیر نادرستی که از سخنان سهروردی کردند چرا رساله سهرودی «عقل سرخ» نام گرفت؟

آیت‌الله محقق داماد در همایش «سهروردی در متن آثارش» بیان کرد که سهروردی تلاش می‌کند تا حرف تازه‌ای را بیان کند و آن این است که اتصال به عالم ربوبی اختصاص به فرد خاصی ندارد و اگرچه هیچ‌کس در این سلوک پیامبر نمی‌شود اما افراد می‌توانند تجربه نبوی داشته باشند. ابراهیمی دینانی نیز در این مراسم درباره علت نام‌گذاری «عقل سرخ» سخن گفت.

img_yw_news
سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ -

نقد و بررسی پنج کتاب در حوزه پدیدارشناسی

شمارۀ ۱۴۸ ماهنامۀ «اطلاعات حکمت و معرفت» با موضوع «چیستی و زمینه‌های شکل‌گیری جنبش پدیدارشناسی ۲» و با نقد و بررسی پنج کتاب در حوزه پدیدارشناسی در مردادماه 1397 منتشر شد.

img_yw_news
دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ -

«بخارا» پرونده «انور خامه‌ای» را روی پیشخوان گذاشت»

یکصدوبیست‌وپنجمین شماره مجله «بخارا» از روز یکشنبه هفتم مرداد ۱۳۹۷ در کتابفروشی‌ها و دکه‌های روزنامه فروشی عرضه شد.

img_yw_news
دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ -

پدرو پارامو ترکیبی از جریان سیال ذهن و رئالیسم جادویی است

‏نشست نقد و بررسی رمان «پدرو پارامو» اثر خوآن رولفو، بعد از ظهر ‌شنبه ششم مردادماه 1397 با حضور مجید نصرآبادی، مصطفی بیان و فروغ خراشادی در کتابخانه دکتر علی شریعتی شهرستان نیشابور برگزار شد.

img_yw_news
یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ -

گزارش نشست «عصری با گلرخسار»

مریم مشرف: در دهه هشتاد گلرخسار مثل دیگر روشنفکران زمانه خودش به‌دنبال گذشتن از ایدئولوژی است، اما مقصدی برای آن در نظر ندارد. او جزو اولین کسانی بود که ملی‌گرایی را در کنار اندیشه‌های حزبی و سوسیالیستی خودش قبول کرد و با صراحت در شعرهای فارسی خودش اعلام کرده‌است.

img_yw_news
شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ -

رمان «فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند» نقد و بررسی شد

‏ نشست نقد رمان «فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند» با حضور نویسنده و منتقدان اثر در فرهنگسرای تهران برگزار شد.

img_yw_news
شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ -

«تمدن رضوی» اسلام حداقلی را رد می کند/ اشتراک تمدن غرب با سلفی‌ها

موسی نجفی گفت: اشتراک تمدن غرب با سلفی‌ها آن است که هر دو مخالف اسلام حداکثری هستند، این نگاهی است که شامل انجمن حجتیه هم می‌شود.

img_yw_news
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ -

شانسی که تاریخ انقلاب دارد

‏عبدالمجید معادیخواه، مدیر مؤسسه تاریخ‌پژوهی گفت: تاریخ انقلاب یک شانس بزرگ دارد و آن‌هم وجود گزارش‌های مختلف از متعصب‌ترین دشمنان تا سینه‌چاک‌ترین طرفداران انقلاب بوده که میدان فراخی برای تحقیقات آینده است.

img_yw_news
سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ -

جایگاه اخلاق در پژوهش علمی کجاست؟/ از برزخ اخلاق‌اندیشی تا جهنم اخلاق ستیزی

جدیدترین شماره فصلنامه نقد کتاب «اخلاق، علوم تربیتی و روان‌شناسی» منتشر شد.

img_yw_news
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ -

صفرزاده: حدود ۵هزار یادداشت اداری طنزآمیز از صابری باقی مانده‌است/ اصلانی: آرزو دارم دنیا ایران را با طنز بشناسد

۱۲۵‌اُمین نشست «دگرخند» با موضوع بررسی طنز در ستون دو کلمه حرف حساب گل‌آقا با نگاهی به کتاب «یکی به نعل، یکی به میخ» با مدیریت و اجرای مهدی فرج‌الهی سه‌شنبه ۲۶ تیرماه 1397 در حوزه هنری برگزار شد.

img_yw_news
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ -

گزارش نقد و بررسی کتاب «تمهیداتی بر نظریه زبان»

‏نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۱۹ تیر 1397 به بررسی کتاب «تمهیداتی بر نظریه زبان» اختصاص داشت و با حضور محمدامین شاکری، دکتر احمد پاکتچی، دکتر حمیدرضا شعیری برگزار شد.

img_yw_news
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ -

گزارش نشست نقد و بررسی «کارنامه فلسفی دکتر احمد احمدی»

نشست هفتگی شهر کتاب سه‌شنبه ۲۶ تیر 1397 با عنوان «کارنامه فلسفی دکتر احمد احمدی» هم‌زمان با چهلمین روز درگذشت او برگزار شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ -

نمونه‌ای موفق از بسط دغدغه‌های تراژیک زندگی امروز

احسان نعمت‌اللهی گفت: «داستان‌های سایه‌های مخروطی» نمونه بسیار موفقی از بسط دغدغه‌های تراژیک زندگی امروز، به شگردها و تکنیک‌های ذهنی، ارائه می‌دهد که از دلایل توفیق آن‌، می‌توان به گذار از دغدغه‌های تعیین هویت اشاره کرد که سبب شده بتوان به یکی از فجایعِ خاموش زندگی شهری (قتل‌های ناموسی) به‌شکل ریشه‌ای پرداخت.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ -

نشریه «آینه پژوهش» به شماره ۱۷۰ رسید

شمارۀ ۱۷۰ نشریۀ «آینۀ پژوهش»، ویژه خرداد و تیر ۱۳۹۷ منتشر شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ -

تاریخ شفاهی پرداختن به سؤال‌هایی است که سانسور شده‌است

محمد قاسمی‌پور گفت:در تاریخ شفاهی، اعتماد و ارتباط دوسویه اتفاق می‌افتد. فرد برای روشن‌شدن تاریخ، سفره دلش را باز می‌‌کند. اساساً تاریخ شفاهی پرداختن به سؤال‌هایی است که تاکنون سانسور شده‌است. در این شیوه ناگفته نباید باقی بماند و هیچ پرسشی نیست که نتوان پرسید.

img_yw_news
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ -

تعبیر خواب‌های روشنفکران از سوی جامعه شکل می‌گیرد روشنفکران ایرانی توان خروج از پارادایم مسلط را نداشتند

مقصود فراستخواه در نشست «بررسی و نقد آثار و افکار و کوشش‌های علمی و اجتماعی دکتر احسان نراقی» با بیان این‌که جامعه‌ ایران در دهه‌های آغازین قرن اخیر دچار حس جهان‌زدگی و لامکانی شده بود، گفت: طبیعی است که در این جامعه‌ پیشامدرن، گفتارهای نراقی از سوی روسای طبقات سنتی تصاحب شود.

img_yw_news
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ -

حقوق اسلامی در سیر تحول تاریخی مفهوم شهروندی و حقوق آن در کتاب مغفول است شکری: تطور حقوق شهروندی در ایران نادیده گرفته شده‌است

فریدون جعفری درباره کتاب «سیر تحول تاریخی مفاهیم شهروندی و حقوق شهروندی» گفت: یکی از مهم‌ترین منابع حقوقی ما حقوق اسلام در این حوزه است که متأسفانه در کتاب کمتر مورد توجه قرار گرفته درحالی‌که ما در اسلام حقوق مرتبط با بردگان داشتیم.

img_yw_news
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ -

اقبال‌زاده: ادبیات خلاقه ذهن کودک را انتقادی تربیت می‌کند عالمی: رمان‌‌های نوجوان و بزرگسال یونیفرم یکسانی دارند

شهرام اقبال‌زاده در نشست نقد کتاب‌های «کلاریس‌بین» با بیان این‌که ادبیات خلاقه ذهن کودک را انتقادی تربیت می‌کند، گفت: لورن چایلد نویسنده رمان «کلاریس‌بین» توانسته صدای نوجوان باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ -

رحمان‌زاده: ایمانِ نصرالله حکمت شک و نقد را می‌پذیرد

اسدلله رحمان‌زاده در نشست نقد و بررسی کتاب «شاکله‌شناسی» بیان کرد که نصرالله حکمت در این کتاب در تلاش است تا به یک ایمان ابراهیمی برگردد. ایمانی که در شاکله‌شناسی معرفی می‌شود می‌تواند نقد و شک را بپذیرد و در این‌جاست که تلاش می‌کند نهیلیسیم و افراطی‌گری را نفی کند.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ -

دعوت برای اعتراف و ضعف به‌جای دعوت به آزادگی

محمد منصورنژاد به‌عنوان منتقد در نشست نقد و بررسی کتاب «وقت معلوم»، بیان کرد: به‌نظرم مهم‌ترین ضعف و بار منفی کتاب آن است که افراد را به‌جای دعوت به آزادگی و آزادی، دعوت و تلقین برای اعتراف و ضعف می‌کند.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ -

«لیلی آذر» میزبان ابیاتی با فضاسازی دلچسب است/ یوسفی: کسب جایزه پروین بدون هیاهو ارزش این کتاب را دوچندان کرد

جلسه «یک ماه، یک کتاب» با نقد کتاب «لیلی آذر» نوشته اعظم سعادتمند و با حضور جمعی از علاقه‌مندان در سالن سلمان هراتی برگزار شد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ -

سنگری: ارزش‌های انقلاب را با تاریخ شفاهی بازشناسی کنیم/ قرایی: چندوجهی‌بودن سنگری را اثبات کرده‌ام

حسین قرایی، نویسنده کتاب «همسایه سدر و همسفر رود»، در مراسم رونمایی و بررسی این اثر گفت: سنگری یک‌وجهی نیست. ایشان چندین وجه متفاوت دارد که در هرکدام به‌خوبی عمل و آن‌چه را خواسته ارائه کرده‌است. در کتاب «همسایه سدر و همسفر رود» چندوجهی‌بودن سنگری را اثبات کرده‌ام.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ -

کارنامه علمی مرحوم محمدامین قانعی‌راد بررسی شد

کارنامه علمی مرحوم محمدامین قانعی‌راد با حضور استادان و همکاران این مرحوم در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بررسی شد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ -

شماره 62 «نامۀ فرهنگستان» منتشر شد

شصت‌ودومین شماره فصلنامه «نامه فرهنگستان» منتشر شد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ -

شمارۀ 76 ـ 77 فصلنامۀ «گزارش میراث» منتشر شد

شمارۀ 76 ـ 77 فصلنامۀ گزارش میراث (فصلنامۀ تخصصی اطلاع‌رسانی در حوزۀ نقد و تصحیح متون، نسخه‌شناسی و ایران‌شناسی، دورۀ سوم، سال اول، شمارۀ دوم و سوم، پاییز ـ زمستان 1395 (انتشار بهار 1397)) به صاحب‌امتیازی مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب منتشر شد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ -

کتابی که سعی می‌کند آن چیزی را که از خاطرات شهرنشینان رفته افشا کند

اهرابیان صدر در نشست نقد و بررسی کتاب «حافظه شهری (تاریخ و فراموشی در شهر مدرن)» گفت: کتاب فقط به کالبد و بناهای شهر محدود نمی‌شود و تحلیلی از رمان‌ها و داستان‌های شهری به‌مثابه بخشی از تاریخ شهر را ارائه می‌کند. در کتاب بیان می‌شود که چگونه حافظه شهری خیلی وقت‌ها یادآوری گذشته نیست و گاهی بسیاری از چیزها را از یاد می‌برد. کتاب سعی می‌کند آن چیزی را که از خاطرات شهرنشینان رفته افشا کند.

img_yw_news
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷ -

گزارش نشست نقد و بررسی کتاب «گفت‌وگوی چهارنفره»

‏نشست هفتگی شهر کتاب روز سه‌شنبه ۱۲ تیر 1397 به نقد و بررسی کتاب تازه منتشرشده «گفت‌وگوی چهارنفره: حق با منه، تو اشتباه می‌کنی» نوشته‌ تیموتی ویلیامسن اختصاص داشت و با حضور دکتر ضیاء موحد، دکتر امیراحسان کرباسی‌زاده، دکتر حسین شیخ‌رضایی، کامران شهبازی و سعیده بیات برگزار شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ -

فراست: اولین دغدغه این کتاب هویت است عباسی: جهان ادبیات ما را با ادبیات جنگ خواهد شناخت

قاسمعلی فراست در نشست نقد و بررسی کتاب «دختر لوتی»، بیان کرد: به‌نظر من اولین دغدغه این کتاب هویت است و جنگ در پس‌زمینه بسیار خوب از سوی نویسنده مطرح شده‌است، به‌طوری‌که خواننده احساس می‌کند، جنگ مسأله اصلی رمان است، در‌حالی‌که موضوع اصلی کتاب جستجوی هویت بوده‌است.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ -

هرمیداس باوند: لزوماً یک مشروطه‌خواه، آدم آزادی‌خواهی نیست تاریخ‌نگاری محلی به‌قیمت نادیده‌انگاشتن تاریخ کل مملکت

هرمیداس باوند گفت: وقتی تقسیم ایران به مناطق نفوذ مطرح شد، امیر مؤید پیش‌بینی می‌کرد که مسأله به این‌جا ختم نخواهد شد. انگلیس‌ها در آن مقطع با تجدیدنظر در سیاست لرد کرزن، با شخصیت‌های آن زمان برای تغییر وضع موجود وارد مذاکره شدند که یکی از آن‌ها پدربزرگ من بود که نپذیرفت پاسخ‌گوی خواسته‌های استعماری آن‌ها باشد و درنهایت، قرعه به فال کودتای سیدضیاء و رضاخان افتاد.  

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ -

تأثیر میدان‌های قدرت بر سنت ترجمه چگونه است؟ وقتی خواجه نصیرالدین طوسی به‌دلیل میدان قدرت به فلسفه روی می‌آورد

‏معاذاللهی در نشست نقد و بررسی کتاب «سنت ترجمه در عصر ایلخانان و تیموریان» درباره تأثیر میدان‌های قدرت بر میدان‌های فرهنگی سخن گفت. به‌گفته وی در کتاب نشان داده شده که چگونه وقتی خواجه‌نصیر در دوره هولاکوخان به او سرمایه نمادین داده می‌شود به سرمایه اقتصادی می‌رسد، اما کنش وی زمانی که در قلعه‌های اسماعیلیه محصور می‌شود متفاوت شده و با توجه به تحت تأثیر بودن در میدان قدرت به حکمت و فلسفه روی می‌آورد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ -

سیاست‌هایی که دانشگاه را به بن بست رسانده‌است! چرا دانشگاهیان را مروج سکولاریسم می‌دانند؟

‏مقصود فراستخواه در نشست نقد و بررسی کتاب «دانشگاه و چالش‌های جامعه ایرانی» گفت: آزاد ارمکی علم‌ستیزی را که به جان این جامعه افتاده‌است مطرح می‌کند. به‌گفته وی نویسنده مصائب دانشگاه را مطرح و تا حدی تحلیل می‌کند و حسن آن گفت‌وگویی‌بودن آن است که می‌تواند مسائل را روشن کند.

img_yw_news
سه شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ -

سنگری: انقلاب ناگزیر از ادبیات است حنیف: داستان انقلاب نه‌تنها بر چگونه‌گفتن، بلکه بر چه‌گفتن نظر دارد

محمدرضا سنگری در نشست «آیا ادبیات انقلاب داریم؟» گفت: انقلاب ناگزیر از ادبیات است و تاریخ گواهی می‌دهد که هیچ حرکتی در تاریخ اتفاق نیفتاده، مگر آن‌که ادبیات، آینه و زبان و ترجمان آن بوده‌است. محمد حنیف نیز در این نشست بیان کرد: داستان انقلاب باید دارای معیارهای مشخص باشد. داستان انقلاب نه‌تنها بر چگونه‌گفتن، بلکه بر چه‌گفتن نظر دارد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ -

واکاوی مواجهه ارسطو و اندیشمندان مسلمان با «شعر»

بررسی بوطیقای ارسطو، خواه‌ناخواه بحث را به نوع مواجهه اندیشمندان مسلمان به‌ویژه پس از نهضت ترجمه بازمی‌کند؛ میزگرد ادبی بوطیقا در شهرستان ادب به این مواجهه‌ها پرداخته‌است.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ -

نقد و بررسی کتاب «نگاهی به تاریخ تفکر امامیه»

مؤسسه امام خمینی(ره) چهل و دومین شماره فصلنامه «تاریخ اسلام در آینیه پژوهش» ویژه بهار وتابستان ۹۶ را منتشر کرد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ -

کتاب «حکایت دانشگاه» گروه‌های جامعه‌شناسی را آزار می‌دهد

عباس کاظمی، در نشست نقد و بررسی کتاب «حکایت دانشگاه» با اشاره به دیدگاه بوردیو گفت: جامعه‌شناسی علم آزاردهنده است و کار محدثی نیز در این کتاب این بوده که گروه‌ها را آزار دهد.  

img_yw_news
شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ -

در ادبیات‌مان رمان رئال خوب نداریم

نشست نقد و بررسی رمان «سالتو» با حضور نویسنده کتاب، مهدی افروزمنش و منتقدین حسن میرعابدینی و محمدرضا گودرزی در فرهنگسرای گلستان و برنامه «ترنم قلم» برگزار شد.

img_yw_news
شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ -

نوشتن هنر زن‌هاست

رامبد خانلری، دبیر مجموعه «سمر» در نشست تحلیلی این مجموعه گفت: سال‌هاست که پرفروش‌ترین کتاب‌ها را خانم‌ها نوشته‌اند؛ بنابراین باید قبول کنیم که نوشتن یک هنر زنانه است. یعنی خانم‌ها بااین‌که برای داستان نوشتن، کار سخت‌تری نسبت به آقایان دارند؛ اما موفق‌تر بوده‌اند.

img_yw_news
شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ -

تمیم‌داری: انقلاب اسلامی موضوعی الهی است/ حیدری: «سبک‌شناسی هنر» ۲۰ سال قبل باید تألیف می‌شد

نشست رونمایی و نقد کتاب «سبک‌شناسی هنر انقلاب اسلامی» روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین‌ماه با حضور شخصیت‌هایی همچون احمد تمیم‌داری، مرتضی حیدری و حمید شکارسریو با حضور محمدرضا وحیدزاده، مؤلف این اثر در حوزه هنری برگزار شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۷ -

نقد ادبی فعال داریم یا نه؟

همواره این بحث در محافل ادبی گوناگون درمی‌گیرد که منتقدان ما چرا با نویسندگان زنده کاری ندارند و معمولاً همه ارادت خود را نثار نویسندگان از دنیا رفته می‌کنند.

img_yw_news
چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۷ -

هدف جوادی در آثارش همان هدف ادبیات تطبیقی است

احمد سمیعی (گیلانی) در نشست معرفی و بررسی کتاب «تأثیر ادبیات فارسی در ادبیات انگلیسی» نوشته و ترجمه حسن جوادی، گفت: کارهایی که جوادی نوشته‌است، ممکن است عنوان ادبیات تطبیقی نداشته باشد ولی درواقع همه آن‌ها در حوزه ادبیات تطبیقی قرار می‌گیرد و من جوادی را بیشتر در حوزه ادبیات تطبیقی می‌بینم تا در حوزه ایران‌شناسی.

img_yw_news
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ -

کیانی از موسیقی ایرانی دفاع کرده‌است

ساسان فاطمی در نشست بررسی کتاب «شناخت هنر موسیقی» گفت: متأسفانه دوستان همیشه موسیقی ایرانی را با موسیقی غربی مقایسه کرده‌اند و بعد از آن موسیقی ایرانی را پایین‌تر از غربی دانسته‌اند که کیانی همیشه به این موضوع انتقاد داشته و از موسیقی ایرانی دفاع کرده؛ چراکه به رسالت خود در این موضوع پی برده‌است.

img_yw_news
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ -

«هارمونیا» نظم‌های موجود در یونان را به تصویر کشیده‌است نیچه تراژدی را زاده موسیقی می‌داند

محمد ایلخانی در نشست نقد و بررسی کتاب «هارمونیا، جستاری در خاستگاه‌های علم هارمونی و کارکرد آن در پیدایش فلسفه» در اهمیت تأکید بر نگاهی که نظم اسطوره‌ای را باور دارد گفت: انسان بدون تعلق به اسطوره قابل قبول نیست. اکنون هم ما اسطوره‌ای می‌اندیشیم و در دوران جدید نظم اسطوره‌ای شاخصه ایدئولوژیک پیدا کرده‌است. کار نویسنده کتاب «هارمونیا» این بوده که این نظم‌ها را در یونان به ما نشان دهد.

img_yw_news
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ -

«۶۴۱۰ روز تنهایی» سروده پونه نیکوی بررسی شد

طریقی: انتخاب وزن‌های گوناگون در تحقق اهداف شاعر بسیار کمک‌کننده بود/ موسوی‌قهفرخی: «نیکوی» نگاه تازه‌ای به جنگ دارد

img_yw_news
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ -

وقتی مدیر فرهنگی به‌جای نویسنده تصمیم می‌گیرد مخاطب را از دست می‌دهیم

محسن هجری در نشست «جلوه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ادبیات کودک و نوجوان»، گفت: اتفاق مثبتی که در این چهار دهه شاهد بودیم، احترام‌گذاشتن و توجه به عنصر جذابیت و نیاز مخاطب به‌ویژه مخاطب کودک و نوجوان است. در این جریان تحول، نگاه نویسنده و مخاطب تغییر کرده، ولی نگاه مدیران فرهنگی ما هنوز تغییری نکرده‌است. وقتی مدیر فرهنگی به‌جای نویسنده تصمیم می‌گیرد، ماحصل این می‌شود که مخاطب را از دست می‌دهیم.

img_yw_news
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ -

حافظ هنوز کاربردی‌ترین شاعر فرهنگ کشورمان است/ تمام دیوان شعر حافظ تجربه آزادی است

۱۲۳اُمین نشست دگرخند با موضوع «بررسی جلوه‌های طنز در دیوان حافظ» با حضور دکتر مهدی محبتی به‌عنوان کارشناس و صاحب‌نظر در حوزه هنری برگزار شد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ -

قاعده‌ای برای گویاسازی متن‌های تاریخ شفاهی وجود ندارد

غلامرضا عزیزی در نشست معرفی و بررسی کتاب «عدالت و سیاست، مصاحبه تاریخ شفاهی با احمد صدر حاج‌سیدجوادی» گفت: متأسفانه هنوز هیچ قاعده مشخصی برای گویاسازی متن‌های تاریخ شفاهی وجود ندارد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ -

فصلنامه نقد کتاب کودک و نوجوان به پله شانزدهم رسید

شانزدهمین شماره «فصلنامه نقد کتاب کودک و نوجوان» از سوی انتشارت خانه کتاب منتشر شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ -

صادقی: «کلیله و دمنه» یکی از سیاسی‌ترین نثرهاست/ امن‌خانی: متن‌های بهار به اندیشه‌های سوسیالیست‌ها نزدیک‌تر است

عیسی امن‌خانی گفت: متن‌ها دو دسته‌اند. یا متن‌های ساده‌ای‌ هستند مانند «سبک‌شناسی» دکتر شمیسا که به‌راحتی می‌توان وارد نقد آن‌ها شد و متن‌هایی که مانند متن‌های بهار براساس ایدئولوژی خاصی هستند و اندیشه تطوری دارند که به اندیشه سوسیالیست‌ها نزدیک‌تر است. کسی که می‌خواهد بهار را نقد کند حتماً باید پیشینه او را بشناسد و از روش‌های او مطلع باشد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ -

متن این اثر بیشتر به یک خطابه می‌ماند تا یک کتاب تخصصی

شادی نفیسی، استادیار دانشگاه تهران در نشست معرفی و بررسی کتاب «درآمدی به قرآن»، بیان کرد: نویسنده این کتاب در مباحث غامض کلامی وارد نشده، از جمله بحث مربوط به مخلوق‌بودن یا نبودن قرآن که به یک اشاره کوتاه بسنده کرده‌است. مستندسازی مؤلف در این کتاب تقریباً حداقلی است و متن این اثر بیشتر به یک خطابه می‌ماند تا یک کتاب تخصصی که البته با هدفی که از ابتدا داشته، سازگار است.  

img_yw_news
شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ -

آیات قرآن عین کلام خداوند است یا گزارشی از صحنه نزول وحی؟

ابراهیم کلانتری در نشست معرفی و بررسی کتاب «وحی قرآنی»، گفت: یک بحث جدی و زیربنایی در عرصه پژوهش‌های قرآنی که اگر پاسخ روشنی به آن داده نشود، آثار تزلزل در همه رشته‌های پژوهشی مرتبط با قرآن دیده می‌شود، این است که اگر آیات قرآن عین کلام خداوند است در این‌صورت وقتی به آیات قرآن استناد می‌کنیم باید دقیق، ظریف و همه‌جانبه باشد، اما اگر معتقد باشیم که این آیات کلام خداوند نیست و گزارشی از صحنه نزول وحی است، در این صورت می‌توان گفت فرهنگ بشر گزارش‌دهنده روی آن اثر گذاشته، لذا قابل استناد و دقیق نیست.

img_yw_news
شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ -

پارادایم سنتی قرآن‌پژوهی به بن‌بست رسیده‌است

یکی از مترجمان «دایره‌المعارف قرآن» در نشست «ترجمه آثار قرآن‌پژوهی غربی» بیان کرد که پارادایم مطالعات سنتی مسلمانان در عرصه قرآن‌پژوهی به بن‌بست رسیده‌است و هیچ کار جدیدی در این چارچوب نمی‌توانیم انجام دهیم و برای فراتررفتن از این پارادایم ناچاریم وارد پارادایم غربی شویم.

img_yw_news
شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ -

«وجوه‌ زیبایی‌شناختی‌ قرآن» بررسی شد

دهمین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی نمایشگاه بین‌المللی قرآن با عنوان «وجوه‌ زیبایی‌شناختی‌ قرآن» شامگاه روز پنجشنبه، 10 خرداد 1397 با سخنرانی مهدی مطیع، دانشیار دانشگاه اصفهان، و حنیف افخمی ستوده، پژوهشگر حوزه معناشناسی و ادبیات در نمایشگاه بین‌المللی قرآن برگزار شد. پیش از برگزاری نشست مهدی مطیع در خصوص کتاب «معنای زیبایی در قرآن کریم» توضیحاتی ارائه داد.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

هاچن با نگاه پست‌مدرن مسئله اقتباس را واسازی می‌کند

امیرعلی نجومیان گفت: لیندا هاچن اندیشمند جدیدی است که پنج ویژگی درک سنتی از اقتباس را واسازی می‌کند و به چالش می‌کشد. البته این‌طور نیست که هاچن یک‌تنه یک گفتمان جدید در گفتمان اقتباس ایجاد کرده باشد، بلکه واقعیت این است که مطالعات اقتباس در طی دوره پست‌مدرن و نگاه‌های پساساخت‌گرا به‌مرور به این سو حرکت می‌کند، ولی هاچن این مسئله را فرمول‌بندی و تبدیل به یک ساختار مهم می‌کند که این بسیار حائز اهمیت است.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

مسئولیت‌پذیری مهم‌ترین محور اخلاقی قرآن است

عضو دانشگاه ادیان و مذاهب در نشست «نگاه اخلاقی به قرآن؛ آموزه‌ها و مسائل» گفت که اگر قرار باشد یکی از آموزه‌‌های اخلاقی قرآن برجسته شود، این آموزه مسئولیت‌پذیری است؛ از نظر قرآن هریک از انسان‌ها مسئول هستند و به تفسیر برخی براساس آیات قرآن همه مشکلات زیست‌محیطی زاده رفتار انسان است.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

گرایش به ترجمه‌های قرآن بیش از علمی، جنبه اقتصادی دارد/ دقت در ترجمه‌های قرآن پس از انقلاب

مترجم قرآن کریم با بیان این‌که اغلب کسانی که سمت ترجمه قرآن می‌آیند بیشتر جنبه اقتصادی و نه علمی برایشان مهم است گفت: نقد‌هایی که به ترجمه‌های قرآن نوشته می‌شود، آسیب‌زا نیست، بلکه باعث رشد ترجمه‌ها می‌شود.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

این روزگار بیشترین نیاز را به معارف نهج‌البلاغه دارد

منصور پهلوان، استاد دانشگاه تهران در نشست معرفی و بررسی «نهج‌البلاغه؛ ترجمه و شرح واژگان»، گفت: این روزگار بیشترین نیاز را به معارف نهج‌البلاغه دارد. در بین کتاب‌هایی که از سوی ائمه یا اصحاب آن‌ها نوشته شده، تنها کتابی که ناظر به پنج سال از دوران حکومت اسلامی بوده، نهج‌البلاغه است.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

کاربردسازی مطالعات قرآنی یک ابرمسئله است

پاکتچی با بیان این‌که یکی از مشکلات ما در مطالعات قرآنی و آموزش‌های دانشگاهی در این حوزه آن است که هدف ما نفس علم است و این مهم‌ترین سد هر نوع کاربردی‌سازی است، عنوان کرد: معنای اصلی کاربردی‌سازی علوم قرآنی یعنی حل مسائل جامعه.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

پیشینه اعجاز و تحدی/ اعجاز ادبی مهم‌ترین وجه اعجاز قرآن است

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در نشست علمی «بازاندیشی در اعجاز و تحدی قرآن» با اشاره به پیشینه اعجاز قرآن تصریح کرد: اگر می‌خواهیم بازاندیشی درخصوص اعجاز قرآن داشته باشیم، مهم‌ترین کار پرداختن به وحی و اعجاز بیانی است، در مغرب و اردن در حوزه ادبیات قرآن مطالعات مهمی شده که اگر به فارسی برگردد، می‌تواند فضای خوبی برای بحث در اعجاز ادبی باز کند.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

شاعر انقلاب با هیچ گروه، حزب و دولتی عهد اخوت نبسته‌است

افشین علا، شاعر در نشست «بررسی 40 سال شعر انقلاب» گفت: من برای مدافعان حرم بسیار شعر گفته‌ام اما اگر در برابر مفسدان اقتصادی که در دولت‌های مختلف فعالیت داشته و دارند سکوت کنم شاعر انقلاب نیستم؛ چراکه شاعر انقلاب با هیچ گروه، جریان، حزب و دولتی عهد اخوت نبسته‌است.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

شیوه ارزیابی علامه طباطبایی در «المیزان» با روایات تفسیری، الگویی بی‌نظیر است

شادی نفیسی در نشست تخصصی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، ضمن تشریح ویژگی‌های ارزیابی علامه طباطبایی با روایات تفسیری در «المیزان»، این مدل را الگویی بی‌نظیر در عرصه تحلیل روایات تفسیری دانست.

img_yw_news
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ -

تماشاگر عاشق نگران‌شدن است، هر چیزی تاوانی دارد

نمایشنامه الهه، نوشته سیروس همتی یکشنبه ششم خرداد 1397 بعد از خوانش، در فرهنگسرای اندیشه مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

img_yw_news
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ -

تحلیل مجادلات پیامبر(ص) با خدا در قرآن/ پیامبر(ص) برای روشنایی جهان آمده بود

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در نشست «تصویر پیامبر(ص) در قرآن کریم» عنوان کرد که مطالعه مجادلات پیامبر(ص) با خدا ضمن روشن‌شدن تصویر پیامبر در قرآن کمک خواهد کرد تا بخش‌های ناگفته زیادی درباره گفتمان اصلی قرآن در حوزه پیامبری و هدایت را آشکار شود؛ پیامبران علاوه به بشارت و انذار، سراج منیرند و آمده‌اند تا روشنایی را بیشتر کنند.

img_yw_news
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ -

رویکردها و گونه‌های معناشناسی قرآن کریم/ دستاوردهای ریشه‌شناسی

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی گفت: اگر می‌خواهیم مشتقات و ریشه‌های یک واژه را استخراج کنیم، ابتدا باید تمام کاربردهای ریشه را احصا کنیم و سپس روابط مفهومی واژه‌ها را استخراج کنیم.

img_yw_news
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ -

گزارش نشست نقد و بررسی کتاب «من بهشت را دیده‌ام»

امیرحسین ذکرگو، استاد هنر اسلامی در دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی، تاکنون کتاب‌های مختلفی را درباره هنر و اسطوره‌شناسی به رشته تحریر درآورده‌است که از این میان می‌توان به «فیل در شمایل‌های هندویی و بودایی»، «مار در هنرهای بودایی و هندویی»، «اسطوره‌شناسی و هنرمند»، «ایزدان آب و آبزیان اساطیری» اشاره کرد.

img_yw_news
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ -

مطالعات فرهنگی در نقد ادبی امروز حرف اول را می‌زند

مریم حسینی، استاد زبان و ادبیات فارسی می‌گوید: مطالعات فرهنگی امروز گوی سبقت را از انواع نقد ربوده و جلو افتاده که دلیل آن هم خیلی روشن است، چراکه مطالعات فرهنگی درحقیقت مجموعه رویکردهای نقدی در روزگار و همه آن چیزهایی است که از گذشته تا به امروز بوده است.

img_yw_news
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ -

نهج‌البلاغه نباید ما را به آسیب نهج‌البلاغه‌بسندگی دچار کند

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدکاظم طباطبایی در نشست «سیر مطالعاتی نهج‌البلاغه»، بیان کرد: نهج‌البلاغه نباید ما را به آسیب نهج‌البلاغه‌بسندگی دچار کند. به‌عنوان یک کتاب جامع می‌توانیم روی آن تمرکز کنیم ولی این کتاب، تنها جزئی از میراث شیعه است.

img_yw_news
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ -

میراث تفسیری ما جلوه‌گاه تمام میراث تمدنی ماست

احد فرامرز قراملکی، استادتمام گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه تهران، در نشست «مرز میان تفسیر و ترجمه»، گفت: میراث تفسیری در تمدن اسلامی با هیچ میراث دیگری قابل قیاس نیست، زیرا میراث تفسیری ما جلوه‌گاه تمام میراث تمدنی ماست.

img_yw_news
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ -

حری: ویژگی‌های روایت در قرآن، فقط خاص خود قرآن است محمدی مظفر: تمام علوم ادبی عرب، پس از اسلام شکل گرفت

ابوالفضل حری در نشست «رویکردهای ادبی به مطالعات قرآن کریم»، گفت: قرآن بهترین شیوه قصه‌گویی را دارد. به‌دور از تعصب، ویژگی‌های روایت در قرآن، فقط خاص خود قرآن است. محمدحسن محمدی مظفر نیز در این نشست، بیان کرد: تمام علوم ادبی عرب، پس از اسلام شکل گرفت و نزول قرآن، منشأ رشد این علوم میان اعراب شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ -

فکر می‌کردم یک مادر خانه‌دار آپارتمانی این رمان را نوشته‌است!

زهرا عبدی‌ در نشست نقد و بررسی رمان «شاخ دماغی‌ها» گفت: در طول مطالعه رمان، فکر می‌کردم که یک مادر خانه‌دار آپارتمانی این رمان را نوشته‌است! چون تمام اتفاقات در حول و پیرامون یک مجتمع و آپارتمان رخ می‌دهد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ -

آیا نباید برای اصلاح آموزش عالی نگاه از پایین به بالا داشت؟

فراستخواه در نشست نقد و بررسی کتاب «از مدرسه تا دانشگاه» گفت: علی‌رغم رویکرد محمد یمنی که به‌خوبی مشهود است، اما در قسمتی از کتاب برای اصلاح آموزش عالی نگاهش به بالاست که فردی یا دستوری از بالا بیاید و آن را اصلاح کند. پرسش من از یمنی این است که آیا لازم نیست به‌جای این‌که ما نگاه‌مان به اصلاح از بالا باشد، به پایین و در سطح جامعه به این مسئله پرداخته شود؟

img_yw_news
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ -

مثنوی مولانا شرحی بر کتاب حدیقه سنایی است

مریم حسینی گفت: عبداللطیف عباسی نخستین مصحح حدیقه و مثنوی مولانا، می‌گوید من پس از این‌که کتاب حدیقه را تصحیح کرم به این باور رسیدم که مثنوی درحقیقت شرحی است بر حدیقه سنایی.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ -

اعتقاد به نقش مثبت پیامبر در وحی، با قرآن تعارض دارد

مجید معارف در نشست «نگاهی نو به مقوله وحی» اعتقاد به نقش مثبت پیامبر در فرایند وحی را به‌معنای سیطره پیامبر بر خدا عنوان کرد که ممتنع است و این اندیشه را با قرآن در تعارض دانست.

صفحه 1 از 5    
اولین
قبلی
1