بایگانی بخش خبرها

| جستجوی پیشرفته | تعداد کل مطالب: 408 | تعداد کل بازدید های مطالب: 90,036 |
نمایش مطالب منتشر شده از تاریخ   تا تاریخ


img_yw_news
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ -

پورمحمدی املشی: کتاب شکل‌گیری وزارت خارجه را فقط در سبد اقدامات امیرکبیر گذاشته‌است!

پورمحمدی املشی با انتقاد از این‌که مؤلف کتاب «تشکیلات و آداب دیپلماتیک درایران: از آغاز قاجار تا پایان دوره ناصری» شکل‌گیری وزارت خارجه را فقط در سبد اقدامات امیر کبیر گذاشته‌است گفت: درحالی‌که می‌شود نشان داد که در زمان آقاخان نوری ساختار وزارت خارجه بیشتر شکل گرفته‌است! امیرکبیر نزدیک به 3 سال در کشور صدر اعظم بوده و این در حالی است که ما تمام اقدامات را به‌حساب او می‌ریزیم درحالی‌که فرصت او برای صدرات اجازه چنین موضوعی را نمی‌داد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ -

گمان‌ها و ندانسته‌های علم و فلسفه

مصطفی مستور در نشست هفتگی شهر کتاب با اشاره به پرسش‌هایی که انسان را از برج عاج فروکشید گفت: بعد از قرن هفدهم مرجعیت پاسخ‌دهی به پرسش‌های ابدی از فلسفه و مذهب به سوی علم تغییر کرد و تا قبل از قرن هفدهم پاسخ‌ها به پرسش‌های ابدی معطوف به علل غایی پدیده‌ها و اشیاء بود که پس از آن تبدیل به علل مادی پدیده‌ها و اشیا شد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ -

کوهستانی‌نژاد حفره‎هایی از تاریخ ادبیات معاصر را پر کرده است

حسن میرعابدینی، منتقد و پژوهشگر ادبی در نشست معرفی و بررسی مجموعه «مشروطیت ایران و رمان‌ فارسی» گفت: جلدهای این مجموعه حاوی متن‎های ارزشمندی هستند که به‌سبب گم‎شدن در لابه‎لای صفحات مطبوعات و نه، چنان‌که مؤلف می‎گوید، «غرض منتقدان ادبی» در بررسی‎های مربوط به تاریخ رمان‎نویسی ایران مغفول مانده‎اند و حالا، با سعی کوهستانی‎نژاد، به عرصه رمان‎نویسی فارسی بازگشته‌اند. وی، از این نظر حفره‎هایی از تاریخ ادبیات معاصر را پر کرده‌است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ -

انتشار شماره نود فصلنامه «میراث شهاب»

نودمین شماره فصلنامه تخصصی کتابشناسی و نسخه‌شناسی اسلامی «میراث شهاب» ویژه زمستان 1396 منتشر شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ -

آن‌چه تألیفات ما کم دارد نگاه تحلیلی و تطبیقی است «درس گفتارهای ادبیات جهان» راهنمای خوبی برای کتاب خواندن است

نشست نقد و بررسی کتاب «درس‌گفتارهای ادبیات جهان» به‌کوشش گرنت ال. وات عصر دیروز با حضور بهرام پروین‌گنابادی، امیرعلی نجومیان، مترجم و ویراستار کتاب برگزار شد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ -

سلیمانی: مشروطه‌طلبان خواستار رسیدن به مافیای اقتصادی نبودند رحمانیان: احمد کسروی نخستین روایت را از انقلاب مشروطه ارائه داد

کریم سلیمانی در نشست «نگاهی دیگر به مشروطه ایرانی» گفت: پایان آن چیزی که مشروطه‌طلبان خواسته بودند، رسیدن به یک مافیای اقتصادی نبود. اما این اتفاق به‌دلیل تقسیم‌نشدن قدرت افتاد. داریوش رحمانیان نیز کتاب احمد کسروی را نخستین روایت از انقلاب مشروطه دانست و گفت: کسروی با محوریت مردم و نقش توده‌های گمنام، تاریخ مشروطه را روایت کرد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ -

مقانلو: پو بر تمام انواع ساب ژانرهای بعد از خودش تأثیرگذار بوده‌است/ خانلری: داستان‌های آلن‌پو یک کارگاه داستان‌خوانی است

در میزگرد بررسی آثار آلن‌پو، شیوا مقانلو و رامبد خانلری به نحوه تأثیرگذاری پو بر نویسندگان بعد از خود و همچنین چگونگی تأثیرپذیری سریال‌ها و انیمیشن‌های غربی از داستان‌های آلن‌پو پرداختند.

img_yw_news
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ -

بررسی مناسبات ترامپ و روسیه

شماره جدید مجله «جهان کتاب» با مقاله‌ای با عنوان «نگاهی به مناسبات ترامپ و روسیه» منتشر شده و روی پیشخوان مطبوعات آمده که به بررسی کتابی در این‌باره اختصاص دارد.

img_yw_news
شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ -

فلسفه فوکو و معنای تازه به جهان/ضرورت بومی‌سازی نظریات فوکو

منتقدان در نشست نقد و بررسی کتاب «فوکو و ادبیات داستانی: کتاب تجربه» ضمن بحث درباره مفهوم تجربه در نزد فوکو بیان کردند که ادبیات می‌تواند انسان را به مقاومت درباره ساختارهایی که ابژه‌اش کرده‌اند فرا بخواند و راهی برای تغییر جهان نشانش دهد. با ادبیات و روایت می‌توان جهان را از نو ساخت و فلسفه فوکو این معنابخشی دوباره به جهان را در انسان نهادینه می‌کند.

img_yw_news
شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ -

گزارش نشست نقد کتاب «سوبژکتیویته در ادبیات و فلسفه»

‏در این نشست درباره تاریخچه واژه «سوبژکتیویتی» و پیچیدگی‌های برگردان آن به فارسی، بحث درباره ارتباط قدرت و سوبژکتیویتی نزد فوکو و آگامبن، نقش بدن در سوژه‌شدگی نزد فوکو، بحث شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ -

فراست: جنگ فقط مجموعه‌ای از ایثارگری محض نبود الوندی: «لم یزرع» از هاله تقدس عبور کرده است

‏قاسمعلی فراست، نویسنده و منتقد حوزه ادبیات دفاع مقدس در نشست معرفی و بررسی رمان «لم یزرع» بیان کرد: این‌طور نیست که جنگ فقط مجموعه‌ای از ایثارگری محض باشد، بلکه در آن آدم‌های معمولی با انواع نقص‌ها و کج‌روی‌ها نیز دیده می‌شود. باید به نویسندگانی مثل بایرامی اعتماد کرد تا به دغدغه‌مندی خود بپردازند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ -

اتصال به عالم ربوبی و تعبیر نادرستی که از سخنان سهروردی کردند چرا رساله سهرودی «عقل سرخ» نام گرفت؟

آیت‌الله محقق داماد در همایش «سهروردی در متن آثارش» بیان کرد که سهروردی تلاش می‌کند تا حرف تازه‌ای را بیان کند و آن این است که اتصال به عالم ربوبی اختصاص به فرد خاصی ندارد و اگرچه هیچ‌کس در این سلوک پیامبر نمی‌شود اما افراد می‌توانند تجربه نبوی داشته باشند. ابراهیمی دینانی نیز در این مراسم درباره علت نام‌گذاری «عقل سرخ» سخن گفت.

img_yw_news
سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ -

نقد و بررسی پنج کتاب در حوزه پدیدارشناسی

شمارۀ ۱۴۸ ماهنامۀ «اطلاعات حکمت و معرفت» با موضوع «چیستی و زمینه‌های شکل‌گیری جنبش پدیدارشناسی ۲» و با نقد و بررسی پنج کتاب در حوزه پدیدارشناسی در مردادماه 1397 منتشر شد.

img_yw_news
دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ -

«بخارا» پرونده «انور خامه‌ای» را روی پیشخوان گذاشت»

یکصدوبیست‌وپنجمین شماره مجله «بخارا» از روز یکشنبه هفتم مرداد ۱۳۹۷ در کتابفروشی‌ها و دکه‌های روزنامه فروشی عرضه شد.

img_yw_news
دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ -

پدرو پارامو ترکیبی از جریان سیال ذهن و رئالیسم جادویی است

‏نشست نقد و بررسی رمان «پدرو پارامو» اثر خوآن رولفو، بعد از ظهر ‌شنبه ششم مردادماه 1397 با حضور مجید نصرآبادی، مصطفی بیان و فروغ خراشادی در کتابخانه دکتر علی شریعتی شهرستان نیشابور برگزار شد.

img_yw_news
یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ -

گزارش نشست «عصری با گلرخسار»

مریم مشرف: در دهه هشتاد گلرخسار مثل دیگر روشنفکران زمانه خودش به‌دنبال گذشتن از ایدئولوژی است، اما مقصدی برای آن در نظر ندارد. او جزو اولین کسانی بود که ملی‌گرایی را در کنار اندیشه‌های حزبی و سوسیالیستی خودش قبول کرد و با صراحت در شعرهای فارسی خودش اعلام کرده‌است.

img_yw_news
شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ -

رمان «فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند» نقد و بررسی شد

‏ نشست نقد رمان «فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند» با حضور نویسنده و منتقدان اثر در فرهنگسرای تهران برگزار شد.

img_yw_news
شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ -

«تمدن رضوی» اسلام حداقلی را رد می کند/ اشتراک تمدن غرب با سلفی‌ها

موسی نجفی گفت: اشتراک تمدن غرب با سلفی‌ها آن است که هر دو مخالف اسلام حداکثری هستند، این نگاهی است که شامل انجمن حجتیه هم می‌شود.

img_yw_news
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ -

شانسی که تاریخ انقلاب دارد

‏عبدالمجید معادیخواه، مدیر مؤسسه تاریخ‌پژوهی گفت: تاریخ انقلاب یک شانس بزرگ دارد و آن‌هم وجود گزارش‌های مختلف از متعصب‌ترین دشمنان تا سینه‌چاک‌ترین طرفداران انقلاب بوده که میدان فراخی برای تحقیقات آینده است.

img_yw_news
سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ -

جایگاه اخلاق در پژوهش علمی کجاست؟/ از برزخ اخلاق‌اندیشی تا جهنم اخلاق ستیزی

جدیدترین شماره فصلنامه نقد کتاب «اخلاق، علوم تربیتی و روان‌شناسی» منتشر شد.

img_yw_news
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ -

صفرزاده: حدود ۵هزار یادداشت اداری طنزآمیز از صابری باقی مانده‌است/ اصلانی: آرزو دارم دنیا ایران را با طنز بشناسد

۱۲۵‌اُمین نشست «دگرخند» با موضوع بررسی طنز در ستون دو کلمه حرف حساب گل‌آقا با نگاهی به کتاب «یکی به نعل، یکی به میخ» با مدیریت و اجرای مهدی فرج‌الهی سه‌شنبه ۲۶ تیرماه 1397 در حوزه هنری برگزار شد.

img_yw_news
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ -

گزارش نقد و بررسی کتاب «تمهیداتی بر نظریه زبان»

‏نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۱۹ تیر 1397 به بررسی کتاب «تمهیداتی بر نظریه زبان» اختصاص داشت و با حضور محمدامین شاکری، دکتر احمد پاکتچی، دکتر حمیدرضا شعیری برگزار شد.

img_yw_news
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ -

گزارش نشست نقد و بررسی «کارنامه فلسفی دکتر احمد احمدی»

نشست هفتگی شهر کتاب سه‌شنبه ۲۶ تیر 1397 با عنوان «کارنامه فلسفی دکتر احمد احمدی» هم‌زمان با چهلمین روز درگذشت او برگزار شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ -

نمونه‌ای موفق از بسط دغدغه‌های تراژیک زندگی امروز

احسان نعمت‌اللهی گفت: «داستان‌های سایه‌های مخروطی» نمونه بسیار موفقی از بسط دغدغه‌های تراژیک زندگی امروز، به شگردها و تکنیک‌های ذهنی، ارائه می‌دهد که از دلایل توفیق آن‌، می‌توان به گذار از دغدغه‌های تعیین هویت اشاره کرد که سبب شده بتوان به یکی از فجایعِ خاموش زندگی شهری (قتل‌های ناموسی) به‌شکل ریشه‌ای پرداخت.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ -

نشریه «آینه پژوهش» به شماره ۱۷۰ رسید

شمارۀ ۱۷۰ نشریۀ «آینۀ پژوهش»، ویژه خرداد و تیر ۱۳۹۷ منتشر شد.

صفحه 1 از 17    
اولین
قبلی
1
...