بایگانی بخش خبرها

| جستجوی پیشرفته | تعداد کل مطالب: 351 | تعداد کل بازدید های مطالب: 70,517 |
نمایش مطالب منتشر شده از تاریخ   تا تاریخ


img_yw_news
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ -

فصلنامه نقد کتاب کودک و نوجوان به پله شانزدهم رسید

شانزدهمین شماره «فصلنامه نقد کتاب کودک و نوجوان» از سوی انتشارت خانه کتاب منتشر شد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ -

هیچ‌کس نمی‌تواند رمان‌نویس شود مگر این‌که رصدکننده‌ فرهنگ باشد

img_yw_news
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ -

صادقی: «کلیله و دمنه» یکی از سیاسی‌ترین نثرهاست/ امن‌خانی: متن‌های بهار به اندیشه‌های سوسیالیست‌ها نزدیک‌تر است

عیسی امن‌خانی گفت: متن‌ها دو دسته‌اند. یا متن‌های ساده‌ای‌ هستند مانند «سبک‌شناسی» دکتر شمیسا که به‌راحتی می‌توان وارد نقد آن‌ها شد و متن‌هایی که مانند متن‌های بهار براساس ایدئولوژی خاصی هستند و اندیشه تطوری دارند که به اندیشه سوسیالیست‌ها نزدیک‌تر است. کسی که می‌خواهد بهار را نقد کند حتماً باید پیشینه او را بشناسد و از روش‌های او مطلع باشد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ -

متن این اثر بیشتر به یک خطابه می‌ماند تا یک کتاب تخصصی

شادی نفیسی، استادیار دانشگاه تهران در نشست معرفی و بررسی کتاب «درآمدی به قرآن»، بیان کرد: نویسنده این کتاب در مباحث غامض کلامی وارد نشده، از جمله بحث مربوط به مخلوق‌بودن یا نبودن قرآن که به یک اشاره کوتاه بسنده کرده‌است. مستندسازی مؤلف در این کتاب تقریباً حداقلی است و متن این اثر بیشتر به یک خطابه می‌ماند تا یک کتاب تخصصی که البته با هدفی که از ابتدا داشته، سازگار است.  

img_yw_news
شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ -

آیات قرآن عین کلام خداوند است یا گزارشی از صحنه نزول وحی؟

ابراهیم کلانتری در نشست معرفی و بررسی کتاب «وحی قرآنی»، گفت: یک بحث جدی و زیربنایی در عرصه پژوهش‌های قرآنی که اگر پاسخ روشنی به آن داده نشود، آثار تزلزل در همه رشته‌های پژوهشی مرتبط با قرآن دیده می‌شود، این است که اگر آیات قرآن عین کلام خداوند است در این‌صورت وقتی به آیات قرآن استناد می‌کنیم باید دقیق، ظریف و همه‌جانبه باشد، اما اگر معتقد باشیم که این آیات کلام خداوند نیست و گزارشی از صحنه نزول وحی است، در این صورت می‌توان گفت فرهنگ بشر گزارش‌دهنده روی آن اثر گذاشته، لذا قابل استناد و دقیق نیست.

img_yw_news
شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ -

پارادایم سنتی قرآن‌پژوهی به بن‌بست رسیده‌است

یکی از مترجمان «دایره‌المعارف قرآن» در نشست «ترجمه آثار قرآن‌پژوهی غربی» بیان کرد که پارادایم مطالعات سنتی مسلمانان در عرصه قرآن‌پژوهی به بن‌بست رسیده‌است و هیچ کار جدیدی در این چارچوب نمی‌توانیم انجام دهیم و برای فراتررفتن از این پارادایم ناچاریم وارد پارادایم غربی شویم.

img_yw_news
شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ -

«وجوه‌ زیبایی‌شناختی‌ قرآن» بررسی شد

دهمین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی نمایشگاه بین‌المللی قرآن با عنوان «وجوه‌ زیبایی‌شناختی‌ قرآن» شامگاه روز پنجشنبه، 10 خرداد 1397 با سخنرانی مهدی مطیع، دانشیار دانشگاه اصفهان، و حنیف افخمی ستوده، پژوهشگر حوزه معناشناسی و ادبیات در نمایشگاه بین‌المللی قرآن برگزار شد. پیش از برگزاری نشست مهدی مطیع در خصوص کتاب «معنای زیبایی در قرآن کریم» توضیحاتی ارائه داد.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

هاچن با نگاه پست‌مدرن مسئله اقتباس را واسازی می‌کند

امیرعلی نجومیان گفت: لیندا هاچن اندیشمند جدیدی است که پنج ویژگی درک سنتی از اقتباس را واسازی می‌کند و به چالش می‌کشد. البته این‌طور نیست که هاچن یک‌تنه یک گفتمان جدید در گفتمان اقتباس ایجاد کرده باشد، بلکه واقعیت این است که مطالعات اقتباس در طی دوره پست‌مدرن و نگاه‌های پساساخت‌گرا به‌مرور به این سو حرکت می‌کند، ولی هاچن این مسئله را فرمول‌بندی و تبدیل به یک ساختار مهم می‌کند که این بسیار حائز اهمیت است.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

مسئولیت‌پذیری مهم‌ترین محور اخلاقی قرآن است

عضو دانشگاه ادیان و مذاهب در نشست «نگاه اخلاقی به قرآن؛ آموزه‌ها و مسائل» گفت که اگر قرار باشد یکی از آموزه‌‌های اخلاقی قرآن برجسته شود، این آموزه مسئولیت‌پذیری است؛ از نظر قرآن هریک از انسان‌ها مسئول هستند و به تفسیر برخی براساس آیات قرآن همه مشکلات زیست‌محیطی زاده رفتار انسان است.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

گرایش به ترجمه‌های قرآن بیش از علمی، جنبه اقتصادی دارد/ دقت در ترجمه‌های قرآن پس از انقلاب

مترجم قرآن کریم با بیان این‌که اغلب کسانی که سمت ترجمه قرآن می‌آیند بیشتر جنبه اقتصادی و نه علمی برایشان مهم است گفت: نقد‌هایی که به ترجمه‌های قرآن نوشته می‌شود، آسیب‌زا نیست، بلکه باعث رشد ترجمه‌ها می‌شود.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

این روزگار بیشترین نیاز را به معارف نهج‌البلاغه دارد

منصور پهلوان، استاد دانشگاه تهران در نشست معرفی و بررسی «نهج‌البلاغه؛ ترجمه و شرح واژگان»، گفت: این روزگار بیشترین نیاز را به معارف نهج‌البلاغه دارد. در بین کتاب‌هایی که از سوی ائمه یا اصحاب آن‌ها نوشته شده، تنها کتابی که ناظر به پنج سال از دوران حکومت اسلامی بوده، نهج‌البلاغه است.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

کاربردسازی مطالعات قرآنی یک ابرمسئله است

پاکتچی با بیان این‌که یکی از مشکلات ما در مطالعات قرآنی و آموزش‌های دانشگاهی در این حوزه آن است که هدف ما نفس علم است و این مهم‌ترین سد هر نوع کاربردی‌سازی است، عنوان کرد: معنای اصلی کاربردی‌سازی علوم قرآنی یعنی حل مسائل جامعه.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

پیشینه اعجاز و تحدی/ اعجاز ادبی مهم‌ترین وجه اعجاز قرآن است

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در نشست علمی «بازاندیشی در اعجاز و تحدی قرآن» با اشاره به پیشینه اعجاز قرآن تصریح کرد: اگر می‌خواهیم بازاندیشی درخصوص اعجاز قرآن داشته باشیم، مهم‌ترین کار پرداختن به وحی و اعجاز بیانی است، در مغرب و اردن در حوزه ادبیات قرآن مطالعات مهمی شده که اگر به فارسی برگردد، می‌تواند فضای خوبی برای بحث در اعجاز ادبی باز کند.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

شاعر انقلاب با هیچ گروه، حزب و دولتی عهد اخوت نبسته‌است

افشین علا، شاعر در نشست «بررسی 40 سال شعر انقلاب» گفت: من برای مدافعان حرم بسیار شعر گفته‌ام اما اگر در برابر مفسدان اقتصادی که در دولت‌های مختلف فعالیت داشته و دارند سکوت کنم شاعر انقلاب نیستم؛ چراکه شاعر انقلاب با هیچ گروه، جریان، حزب و دولتی عهد اخوت نبسته‌است.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

شیوه ارزیابی علامه طباطبایی در «المیزان» با روایات تفسیری، الگویی بی‌نظیر است

شادی نفیسی در نشست تخصصی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، ضمن تشریح ویژگی‌های ارزیابی علامه طباطبایی با روایات تفسیری در «المیزان»، این مدل را الگویی بی‌نظیر در عرصه تحلیل روایات تفسیری دانست.

img_yw_news
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ -

تماشاگر عاشق نگران‌شدن است، هر چیزی تاوانی دارد

نمایشنامه الهه، نوشته سیروس همتی یکشنبه ششم خرداد 1397 بعد از خوانش، در فرهنگسرای اندیشه مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

img_yw_news
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ -

تحلیل مجادلات پیامبر(ص) با خدا در قرآن/ پیامبر(ص) برای روشنایی جهان آمده بود

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در نشست «تصویر پیامبر(ص) در قرآن کریم» عنوان کرد که مطالعه مجادلات پیامبر(ص) با خدا ضمن روشن‌شدن تصویر پیامبر در قرآن کمک خواهد کرد تا بخش‌های ناگفته زیادی درباره گفتمان اصلی قرآن در حوزه پیامبری و هدایت را آشکار شود؛ پیامبران علاوه به بشارت و انذار، سراج منیرند و آمده‌اند تا روشنایی را بیشتر کنند.

img_yw_news
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ -

رویکردها و گونه‌های معناشناسی قرآن کریم/ دستاوردهای ریشه‌شناسی

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی گفت: اگر می‌خواهیم مشتقات و ریشه‌های یک واژه را استخراج کنیم، ابتدا باید تمام کاربردهای ریشه را احصا کنیم و سپس روابط مفهومی واژه‌ها را استخراج کنیم.

img_yw_news
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ -

گزارش نشست نقد و بررسی کتاب «من بهشت را دیده‌ام»

امیرحسین ذکرگو، استاد هنر اسلامی در دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی، تاکنون کتاب‌های مختلفی را درباره هنر و اسطوره‌شناسی به رشته تحریر درآورده‌است که از این میان می‌توان به «فیل در شمایل‌های هندویی و بودایی»، «مار در هنرهای بودایی و هندویی»، «اسطوره‌شناسی و هنرمند»، «ایزدان آب و آبزیان اساطیری» اشاره کرد.

img_yw_news
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ -

مطالعات فرهنگی در نقد ادبی امروز حرف اول را می‌زند

مریم حسینی، استاد زبان و ادبیات فارسی می‌گوید: مطالعات فرهنگی امروز گوی سبقت را از انواع نقد ربوده و جلو افتاده که دلیل آن هم خیلی روشن است، چراکه مطالعات فرهنگی درحقیقت مجموعه رویکردهای نقدی در روزگار و همه آن چیزهایی است که از گذشته تا به امروز بوده است.

img_yw_news
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ -

نهج‌البلاغه نباید ما را به آسیب نهج‌البلاغه‌بسندگی دچار کند

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدکاظم طباطبایی در نشست «سیر مطالعاتی نهج‌البلاغه»، بیان کرد: نهج‌البلاغه نباید ما را به آسیب نهج‌البلاغه‌بسندگی دچار کند. به‌عنوان یک کتاب جامع می‌توانیم روی آن تمرکز کنیم ولی این کتاب، تنها جزئی از میراث شیعه است.

img_yw_news
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ -

میراث تفسیری ما جلوه‌گاه تمام میراث تمدنی ماست

احد فرامرز قراملکی، استادتمام گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه تهران، در نشست «مرز میان تفسیر و ترجمه»، گفت: میراث تفسیری در تمدن اسلامی با هیچ میراث دیگری قابل قیاس نیست، زیرا میراث تفسیری ما جلوه‌گاه تمام میراث تمدنی ماست.

img_yw_news
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ -

حری: ویژگی‌های روایت در قرآن، فقط خاص خود قرآن است محمدی مظفر: تمام علوم ادبی عرب، پس از اسلام شکل گرفت

ابوالفضل حری در نشست «رویکردهای ادبی به مطالعات قرآن کریم»، گفت: قرآن بهترین شیوه قصه‌گویی را دارد. به‌دور از تعصب، ویژگی‌های روایت در قرآن، فقط خاص خود قرآن است. محمدحسن محمدی مظفر نیز در این نشست، بیان کرد: تمام علوم ادبی عرب، پس از اسلام شکل گرفت و نزول قرآن، منشأ رشد این علوم میان اعراب شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ -

فکر می‌کردم یک مادر خانه‌دار آپارتمانی این رمان را نوشته‌است!

زهرا عبدی‌ در نشست نقد و بررسی رمان «شاخ دماغی‌ها» گفت: در طول مطالعه رمان، فکر می‌کردم که یک مادر خانه‌دار آپارتمانی این رمان را نوشته‌است! چون تمام اتفاقات در حول و پیرامون یک مجتمع و آپارتمان رخ می‌دهد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ -

آیا نباید برای اصلاح آموزش عالی نگاه از پایین به بالا داشت؟

فراستخواه در نشست نقد و بررسی کتاب «از مدرسه تا دانشگاه» گفت: علی‌رغم رویکرد محمد یمنی که به‌خوبی مشهود است، اما در قسمتی از کتاب برای اصلاح آموزش عالی نگاهش به بالاست که فردی یا دستوری از بالا بیاید و آن را اصلاح کند. پرسش من از یمنی این است که آیا لازم نیست به‌جای این‌که ما نگاه‌مان به اصلاح از بالا باشد، به پایین و در سطح جامعه به این مسئله پرداخته شود؟

صفحه 1 از 15    
اولین
قبلی
1
...