بایگانی بخش خبرها

| جستجوی پیشرفته | تعداد کل مطالب: 332 | تعداد کل بازدید های مطالب: 62,403 |
نمایش مطالب منتشر شده از تاریخ   تا تاریخ


img_yw_news
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ -

مطالعات فرهنگی در نقد ادبی امروز حرف اول را می‌زند

مریم حسینی، استاد زبان و ادبیات فارسی می‌گوید: مطالعات فرهنگی امروز گوی سبقت را از انواع نقد ربوده و جلو افتاده که دلیل آن هم خیلی روشن است، چراکه مطالعات فرهنگی درحقیقت مجموعه رویکردهای نقدی در روزگار و همه آن چیزهایی است که از گذشته تا به امروز بوده است.

img_yw_news
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ -

نهج‌البلاغه نباید ما را به آسیب نهج‌البلاغه‌بسندگی دچار کند

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدکاظم طباطبایی در نشست «سیر مطالعاتی نهج‌البلاغه»، بیان کرد: نهج‌البلاغه نباید ما را به آسیب نهج‌البلاغه‌بسندگی دچار کند. به‌عنوان یک کتاب جامع می‌توانیم روی آن تمرکز کنیم ولی این کتاب، تنها جزئی از میراث شیعه است.

img_yw_news
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ -

میراث تفسیری ما جلوه‌گاه تمام میراث تمدنی ماست

احد فرامرز قراملکی، استادتمام گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه تهران، در نشست «مرز میان تفسیر و ترجمه»، گفت: میراث تفسیری در تمدن اسلامی با هیچ میراث دیگری قابل قیاس نیست، زیرا میراث تفسیری ما جلوه‌گاه تمام میراث تمدنی ماست.

img_yw_news
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ -

حری: ویژگی‌های روایت در قرآن، فقط خاص خود قرآن است محمدی مظفر: تمام علوم ادبی عرب، پس از اسلام شکل گرفت

ابوالفضل حری در نشست «رویکردهای ادبی به مطالعات قرآن کریم»، گفت: قرآن بهترین شیوه قصه‌گویی را دارد. به‌دور از تعصب، ویژگی‌های روایت در قرآن، فقط خاص خود قرآن است. محمدحسن محمدی مظفر نیز در این نشست، بیان کرد: تمام علوم ادبی عرب، پس از اسلام شکل گرفت و نزول قرآن، منشأ رشد این علوم میان اعراب شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ -

فکر می‌کردم یک مادر خانه‌دار آپارتمانی این رمان را نوشته‌است!

زهرا عبدی‌ در نشست نقد و بررسی رمان «شاخ دماغی‌ها» گفت: در طول مطالعه رمان، فکر می‌کردم که یک مادر خانه‌دار آپارتمانی این رمان را نوشته‌است! چون تمام اتفاقات در حول و پیرامون یک مجتمع و آپارتمان رخ می‌دهد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ -

آیا نباید برای اصلاح آموزش عالی نگاه از پایین به بالا داشت؟

فراستخواه در نشست نقد و بررسی کتاب «از مدرسه تا دانشگاه» گفت: علی‌رغم رویکرد محمد یمنی که به‌خوبی مشهود است، اما در قسمتی از کتاب برای اصلاح آموزش عالی نگاهش به بالاست که فردی یا دستوری از بالا بیاید و آن را اصلاح کند. پرسش من از یمنی این است که آیا لازم نیست به‌جای این‌که ما نگاه‌مان به اصلاح از بالا باشد، به پایین و در سطح جامعه به این مسئله پرداخته شود؟

img_yw_news
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ -

مثنوی مولانا شرحی بر کتاب حدیقه سنایی است

مریم حسینی گفت: عبداللطیف عباسی نخستین مصحح حدیقه و مثنوی مولانا، می‌گوید من پس از این‌که کتاب حدیقه را تصحیح کرم به این باور رسیدم که مثنوی درحقیقت شرحی است بر حدیقه سنایی.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ -

اعتقاد به نقش مثبت پیامبر در وحی، با قرآن تعارض دارد

مجید معارف در نشست «نگاهی نو به مقوله وحی» اعتقاد به نقش مثبت پیامبر در فرایند وحی را به‌معنای سیطره پیامبر بر خدا عنوان کرد که ممتنع است و این اندیشه را با قرآن در تعارض دانست.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ -

ویژه‌نامه‌ای درباره احمد محمود روی دکه رفت

هفدهمین شماره دوماهنامه ادبیات داستانی «برگ هنر» با ویژه‌نامه‌ای درباره «احمد محمود» و نقد و بررسی آثار او روی دکه رفت.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ -

هجدهمین شماره «صد برگ» منتشر شد

هجدهمین شماره «صد برگ» با نقد و بررسی رمان‌های «گهواره گربه» و «هواخواه» منتشر شد.

img_yw_news
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ -

توجه «بدرالخان» به معناداربودن آموزش الکترونیکی برای بومیان دیجیتال

در نشست نقد و بررسی کتاب «تحول در آموزش مدرن از طریق اجرای یادگیری الکترونیکی معنادار» مطرح شد که نگاه انتقادی بدون قضاوت ارزشی و توجه کتاب به معناداربودن آموزش الکترونیکی برای بومیان دیجیتال از ویژگی‌های قابل ذکر این اثر است.

img_yw_news
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ -

بین ادبیات ایران و جهان عرب انقطاع صورت گرفته‌است

موسی بیدج در نشست معرفی و بررسی کتاب «اخضر احمر» گفت: در روزگاری به سر می‌بریم که بین ادبیات ایران و جهان عرب انقطاع صورت گرفته‌است و متأسفانه سیاست و اقتصاد باعث شده‌اند فرهنگ عقب‌نشینی کند.

img_yw_news
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ -

کارگاه پژوهشی «متد نقد کتاب» برگزار می‌شود

کارگاه پژوهشی «متد نقد کتاب (مؤلفه و ساختار نقد علمی، قوت‌ها و کاستی‌های آثار علمی و تدوین گزارش نقد در حوزه علوم انسانی)» به‌همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

img_yw_news
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ -

انگیزه ما برای احیای مصاحف، دفاع از وثاقت متن قرآن است. خواجه‌پیری: حضرت علی(ع) قطعاً یکی از کاتبان وحی بود

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک مرکز علمی در حوزه مطالعات قرآنی، به‌منظور تکمیل تحقیقات خود در استخراج مبانی علمی رسم‌المصحف و همچنین تبیین پیشینه تاریخی نگارش مصحف، تحقیق بر روی مصاحف کهن را ضروری دانسته و این کار را با اولویت پژوهش بر روی نسخه‌های موجود در ایران، در دستور کار قرار داد. بر همین اساس، پس از مشورت با استادان و صاحب‌نظران، تصمیم بر آن شد که در گام نخست، یکی از مصاحف قدیمی و حائز اهمیت در ایران که منسوب به امیر المؤمنین(ع) است و با شماره یک در گنجینه مخلوطات کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، مورد تحقیق قرار گیرد.

img_yw_news
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ -

فتاحی: جلسات نقد پیش از انتشار آثار ادبی برگزار شود/ عربلو: «سرو بلند گوراب» دچار شعارزدگی نیست

حسین فتاحی در نشست نقد و بررسی رمان «سرو بلند گوراب» پیشنهاد داد که جلسات نقد و یا مشاوره ادبی به نویسندگان پیش از انتشار آثارشان صورت بگیرد.

img_yw_news
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ -

تلاش مؤلف در این کتاب تلاشی فقهی و اجتهادی بوده است

حجت‌الاسلام والمسلمین خسروپناه در نقد کتاب «فقه و حکمرانی حزبی» گفت: تحلیل نویسنده این کتاب از موضوع حزب یک کارِ جامعه‌شناختی است و تناسبی با تحلیل اجتماعی در کتاب ندارد.

img_yw_news
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

اغلب نقدها تبدیل به بده‌وبستان‌های ادبی شده‌است

اسماعیل زرعی می‌گوید: اغلب نقدها تبدیل به بده‌وبستان‌های ادبی شده‌است. من کتاب شما را نقد می‌کنم به این خاطر که شما هم کار من را نقد کنید، درنتیجه یک بازار ایجاد شده و کمتر کسی است که برای ادبیات دل بسوزاند.

img_yw_news
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

قلیچ: جامعه‌شناسی نظری در ایران از کشورهای اروپایی عقب نیست

مرتضی قلیچ در نشست نقد و بررسی کتاب «شهرها و مصرف» گفت: شهر به‌معنی مصرف است و مصرف حال، امروز و آینده شهرها را رقم می‌زند و آینده شهرها هم به سمت مصرفی‌شدن است. به‌گفته عباس کاظمی، مصرف در جامعه انقلابی می‌توانست به‌شکل خاصی معنا یابد. در جامعه‌ای که محدودیت‌های رفتاری وجود داشت مصرف فرهنگی می‌توانست شکل‌های بدیل زندگی را برای ما خلق کند. اما امروزه ایدئولوژی سیاسی ما با مصرف ازدواج کرده‌ است!

img_yw_news
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

شماره 124 مجله «بخارا» منتشر شد

شماره جدید مجله بخارا ویژه خرداد و تیر و یادنامه داریوش شایگان منتشر شد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

امینی: مفهوم عشق گم شده‌است / اقتصادی‌نیا: صمیمت اشعار شاه‌حسین‌زاده رنگ و ریا ندارد

اسماعیل امینی در تازه‌ترین نشست ادبی «یک ماه، یک کتاب» گفت: درباره عشق که مهم‌ترین موضوع همه آثار هنری در تمام دوران‌ها بوده، آن‌قدر سوءتعبیر و برداشت و نگاه غلط داریم، که اساساً خود این مفهوم گم شده‌است و این مسئله تنها مربوط به کشور ما نیست.

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

بیست‌ونهمین شماره فصلنامه «پیام بهارستان» منتشر شد

هم‌زمان با برگزاری سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بیست‌ونهمین شماره فصلنامه «پیام بهارستان» در 336 صفحه، منتشر شد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

تاریخ خواندن یا نخواندن؟؛حالا نجات در نخواندن است

مجید حسینی گفت: با خوانشی که من از کتاب «قدرت خواندن از سقراط تا توئیتر» داشتم حالا نجات در نخواندن و وارد نشدن به سیستم تکنوتراتیک دانشگاه است.

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

فراخوان سی‌وششمین دوره کتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران منتشر شد

دبیرخانه سی‌وششمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران فراخوان داد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

شماره 58 فصلنامه «نقد و بررسی کتاب تهران» منتشر شد

شماره 58 فصلنامه «نقد و بررسی کتاب تهران»، ویژه بهار 1397 منتشر شد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

مجوز انتشار فصلنامه «نقد اندیشه» صادر شد

با تصویب هیئت نظارت بر مطبوعات، مجوز انتشار فصلنامه ٣ زبانه «نقد اندیشه» در زمینه فرهنگ، جامعه و علوم انسانی به مدیرمسئولی «پیام فضلی‌نژاد» صادر شد.

صفحه 1 از 14    
اولین
قبلی
1
...