بایگانی بخش خبرها

| جستجوی پیشرفته | تعداد کل مطالب: 424 | تعداد کل بازدید های مطالب: 482,546 |
نمایش مطالب منتشر شده از تاریخ   تا تاریخ


img_yw_news
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ -

زیباکلام:کتاب آل احمد، تند و غیرمنصفانه است/ نظر شهیدآوینی در کتاب «آینه جادو» را قبول ندارم

دکتر صادق زیباکلام، نویسنده و پژوهشگر معتقد است که تلقی جلال از مصداق‌های مفهوم روشنفکر در کتاب «در خدمت و خیانت روشنفکران» اساساً نادرست است و آبشخور اصلی انتقادهای او از روشنفکران ایرانی، غرب‌ستیزی حزب توده بوده است.

img_yw_news
شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ -

سنت تاریخ‌نگاری محلی در دوره قاجار نمود عینی ندارد مؤلف چرا خالو قربان را نخبه نامیده‌است؟

ططری گفت: هرسین، شهری است که در شاهراه جایی ندارد. اما پتانسیل دیگری دارد؛ سه قوم لک، لر و کرد در این منطقه هستند. هرسین با حدود پنج‌هزار سال، سابقه شهرنشینی، قدیمی‌ترین شهر لک‌نشین است. ایل کاکاوند هم بالای صدسال است که به شهرنشینان این منطقه اضافه شده‌است. با وجود این سابقه تاریخی، متأسفانه تاریخ منطقه مهجور مانده‌است.

img_yw_news
شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ -

آیا نیروی انسانی نخبه و کارآمد جزئی از بیت‌المال است؟

سیره منحصربه‌فرد امیرمؤمنان علی(ع) حساسیت بیت‌المال را دوچندان کرد

img_yw_news
چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ -

غزل فردوس اعظم تحت تأثیر شعر و زبان فارسی و کمتر تاجیکی است اندیشه فردوس اعظم اندیشه ایرانشهری است

ناصر فیض، شاعر معاصر گفت: در بررسی شعر فردوس اعظم از این دید که شعر یک شاعر تاجیک مورد بررسی است، نگاه نمی‌کنم، بلکه فکر می‌کنم شاعری را بررسی می‌کنم که شعر او کاملاً ایرانی است و اگر شعرش را بدون دانستن نام او بخوانید، نمی‌توانید تشخیص دهید که شاعرش ایرانی نیست. غزل فردوس اعظم بسیار تحت تأثیر شعر و زبان فارسی و کمتر تاجیکی است.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ -

بیشتر کتاب‌ها به مسائل فیزیکی تهران پرداخته نه مسائل فرهنگی آن شهبازی: در تهران روابط انسانی فدای اختراعات صنعتی شده‌است

غلامحسین تکمیل‌همایون با بیان این‌که اغلب کتاب‌ها به مسائل فیزیکی تهران پرداخته نه مسائل فرهنگی آن عنوان کرد: اغلب کتاب‌ها محتوای شبیه هم دارد و روی حوزه‌های مغفول کار نشده‌است. از سوی دیگر برخی اشتباهات در آثار تکرار می‌شود. برای مثال غلط مرسومی که درباره دروازه قزوین وجود دارد در کتاب‌ها تکرار شده درحالی‌که آن‌جا دروازه تهران است!

img_yw_news
چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ -

نشست نقد کتاب مقتل «قتیل العبره ابن علی قائد البرره» برگزار شد

مرتضی وافی در نشست نقد و بررسی کتاب مقتل «قتیل العبره ابن علی قائد البرره» گفت: در مقتل سیدالشهدا(ع)،‌ منابعی از اهل سنت پیدا کردیم که خیلی دقیق‌تر و مصداقی‌تر و جزئی‌تر به وقایع عاشورا پرداخته بود.

img_yw_news
سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ -

گزارش نشست بررسی افکار و آثار دکتر فرهنگ رجایی

حمید احمدی در نشست «بررسی افکار و آثار دکتر فرهنگ رجایی» گفت: مهم‌ترین مسأله سیاست‌گذاری هویت است که به دولت برمی‌گردد که متأسفانه در ایران دولت و نخبگان در سیاست‌گذاری هویت کوتاهی کرده‌اند و راه سیاست‌گذاری هویتی جنبه فراملی داشته‌است یعنی مسأله ایران و ملت مغفول شده‌است.

img_yw_news
سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ -

نقد ادبی دچار عامه‌پسندی شده است/ جشن‌ امضاء جای نشست‌ نقد ادبی را گرفته‌است

کامیار عابدی در نشست «شناختی از تحقیق، تحلیل و نقد شعر معاصر» گفت: از سال 92 به این طرف ما شاهد بدترین سال‌های نقد ادبی در شعر هستیم که دلایل بسیار زیادی دارد. یکی از دلایل این است که جامعه دلزده به هرگونه نقد و تحلیل است و فضای مجازی در آن نقش عمده‌ای دارد؛ چراکه فضای مجازی نقد موشکافانه را برنمی‌تابد و نقد دچار عامه‌پسندی می‌شود.

img_yw_news
دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ -

گفت‌وگوی آزادانه مولف با خود

رسول رسولی‌پور در نشست معرفی و بررسی کتاب «لبنان‌زدگی (سفرنامه لبنان)» گفت: متأسفانه در ایران فضایی برای گفت‌وگو وجود ندارد و کرسی‌های آزاداندیشی نیز در دانشگاه علی‌رغم ضرورت آن فرمالیته است. درحالی‌که ما نیازمند این هستیم که آزادانه گفت‌وگو کنیم از این جهت کتاب «لبنان‌زدگی» گفت‌وگوی آزادانه مؤلف با خود است.

img_yw_news
چهارشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۷ -

مراد فرهادپور: هیچ زمان هنرمند به این حد از ابتذال نرسیده بود

مراد فرهادپور گفت: امروزه همه هنرمندند؛ درواقع واژه هنرمند هیچ زمان تا این حد از نکبت و ابتذالی که الآن هست نرسیده بود؛ به‌ویژه در عرصه هنر عامه‌پسند نه‌فقط ذره‌ای استعداد و پشتکار و آشنایی دیده نمی‌شود یا در عرصه موسیقی صدا حضور ندارد، بلکه عکس آن تا به حد اعلایی از بدصدایی و زشتی و مسخرگی رسیده‌است که همه می‌توانند به شهرت و پول برسند.

img_yw_news
چهارشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۷ -

کاموس: ویژگی برجسته کتاب «ر» نگاه به جنبه‌های زیستی است آقامیرزایی: یک‌سری کارهای سطحی دفاع مقدس، باعث مخاطب‌گریزی شد

مهدی کاموس، نویسنده و پژوهشگر حوزه دین در نشست نقد و بررسی کتاب «ر»، بیان کرد: برای نوشتن در این حوزه نیاز به پژوهش و مستندنگاری است که با این ویژگی‌ها، کمتر زندگی‌نامه موفق داریم که توانسته باشد تجربه‌های زیسته یک شهید را بیان کند. ویژگی برجسته کتاب «ر»، نگاه به جنبه‌های زیستی است.

img_yw_news
چهارشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۷ -

نشست نقد و بررسی کتاب «ملت عشق» برگزار شد

نشست کانون ادبی «صبح اشراق» کتابخانه عمومی آیت‌الله خامنه‌ای قم با نقد و بررسی کتاب «ملت عشق» در بخش نابینایان این کتابخانه برگزار شد.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ -

عدالت اداری در حوزه مبارزه با فساد اداری چه کرده است؟

میترا ضرابی، عضو هیئت رئیسه کانون وکلا گفت: دیوان عدالت اداری می‌تواند در کشف فساد اداری نقش چشم‌گیری داشته باشد. اما با وجود این‌که در مقدمه به این نکته اشاره شده، اما زیاد در این زمینه بحث نشده‌است که این نهاد نظارتی در حوزه مبارزه با فساد اداری چه می‌کند.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ -

کتاب صوتی «به لهجه‌ی سپیدار» نقد شد

جلسه‌ی نقد کتاب صوتی «به لهجه‌ی سپیدار» با حضور علی میرمیرانی، نویسنده و گوینده‌ی اثر و پژمان تیمورتاش، نویسنده و کارگردان به عنوان منتقد در شهر کتاب دانشگاه برگزار شد.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ -

نقد و بررسی آثار شهریار مندنی‌پور در دومین شماره «بهین‌نامه»

شماره دوم نشریه «بهین‌نامه» ویژه «شهریار مندنی‌پور» منتشر شد.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ -

جعفری آذرمانی: شاعران در کنار قریحه به ساختار شعری نیز توجه کنند

در نوزدهمین جلسه از سلسله نشست‌های «یک ماه، یک کتاب» که به بررسی مجموعه شعر «دریا در آبکش» اختصاص داشت، مریم جعفری آذرمانی گفت: این‌که شاعران به قریحه و تخیلات شاعری بها می‌دهند خوب است اما بهتر است در کنار آن به ساختار شعری به‌ویژه به ساختار عمودی شعر نیز توجه داشته باشند.

img_yw_news
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ -

پورمحمدی املشی: کتاب شکل‌گیری وزارت خارجه را فقط در سبد اقدامات امیرکبیر گذاشته‌است!

پورمحمدی املشی با انتقاد از این‌که مؤلف کتاب «تشکیلات و آداب دیپلماتیک درایران: از آغاز قاجار تا پایان دوره ناصری» شکل‌گیری وزارت خارجه را فقط در سبد اقدامات امیر کبیر گذاشته‌است گفت: درحالی‌که می‌شود نشان داد که در زمان آقاخان نوری ساختار وزارت خارجه بیشتر شکل گرفته‌است! امیرکبیر نزدیک به 3 سال در کشور صدر اعظم بوده و این در حالی است که ما تمام اقدامات را به‌حساب او می‌ریزیم درحالی‌که فرصت او برای صدرات اجازه چنین موضوعی را نمی‌داد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ -

گمان‌ها و ندانسته‌های علم و فلسفه

مصطفی مستور در نشست هفتگی شهر کتاب با اشاره به پرسش‌هایی که انسان را از برج عاج فروکشید گفت: بعد از قرن هفدهم مرجعیت پاسخ‌دهی به پرسش‌های ابدی از فلسفه و مذهب به سوی علم تغییر کرد و تا قبل از قرن هفدهم پاسخ‌ها به پرسش‌های ابدی معطوف به علل غایی پدیده‌ها و اشیاء بود که پس از آن تبدیل به علل مادی پدیده‌ها و اشیا شد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ -

کوهستانی‌نژاد حفره‎هایی از تاریخ ادبیات معاصر را پر کرده است

حسن میرعابدینی، منتقد و پژوهشگر ادبی در نشست معرفی و بررسی مجموعه «مشروطیت ایران و رمان‌ فارسی» گفت: جلدهای این مجموعه حاوی متن‎های ارزشمندی هستند که به‌سبب گم‎شدن در لابه‎لای صفحات مطبوعات و نه، چنان‌که مؤلف می‎گوید، «غرض منتقدان ادبی» در بررسی‎های مربوط به تاریخ رمان‎نویسی ایران مغفول مانده‎اند و حالا، با سعی کوهستانی‎نژاد، به عرصه رمان‎نویسی فارسی بازگشته‌اند. وی، از این نظر حفره‎هایی از تاریخ ادبیات معاصر را پر کرده‌است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ -

انتشار شماره نود فصلنامه «میراث شهاب»

نودمین شماره فصلنامه تخصصی کتابشناسی و نسخه‌شناسی اسلامی «میراث شهاب» ویژه زمستان 1396 منتشر شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ -

آن‌چه تألیفات ما کم دارد نگاه تحلیلی و تطبیقی است «درس گفتارهای ادبیات جهان» راهنمای خوبی برای کتاب خواندن است

نشست نقد و بررسی کتاب «درس‌گفتارهای ادبیات جهان» به‌کوشش گرنت ال. وات عصر دیروز با حضور بهرام پروین‌گنابادی، امیرعلی نجومیان، مترجم و ویراستار کتاب برگزار شد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ -

سلیمانی: مشروطه‌طلبان خواستار رسیدن به مافیای اقتصادی نبودند رحمانیان: احمد کسروی نخستین روایت را از انقلاب مشروطه ارائه داد

کریم سلیمانی در نشست «نگاهی دیگر به مشروطه ایرانی» گفت: پایان آن چیزی که مشروطه‌طلبان خواسته بودند، رسیدن به یک مافیای اقتصادی نبود. اما این اتفاق به‌دلیل تقسیم‌نشدن قدرت افتاد. داریوش رحمانیان نیز کتاب احمد کسروی را نخستین روایت از انقلاب مشروطه دانست و گفت: کسروی با محوریت مردم و نقش توده‌های گمنام، تاریخ مشروطه را روایت کرد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ -

مقانلو: پو بر تمام انواع ساب ژانرهای بعد از خودش تأثیرگذار بوده‌است/ خانلری: داستان‌های آلن‌پو یک کارگاه داستان‌خوانی است

در میزگرد بررسی آثار آلن‌پو، شیوا مقانلو و رامبد خانلری به نحوه تأثیرگذاری پو بر نویسندگان بعد از خود و همچنین چگونگی تأثیرپذیری سریال‌ها و انیمیشن‌های غربی از داستان‌های آلن‌پو پرداختند.

img_yw_news
یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ -

بررسی مناسبات ترامپ و روسیه

شماره جدید مجله «جهان کتاب» با مقاله‌ای با عنوان «نگاهی به مناسبات ترامپ و روسیه» منتشر شده و روی پیشخوان مطبوعات آمده که به بررسی کتابی در این‌باره اختصاص دارد.

img_yw_news
شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ -

فلسفه فوکو و معنای تازه به جهان/ضرورت بومی‌سازی نظریات فوکو

منتقدان در نشست نقد و بررسی کتاب «فوکو و ادبیات داستانی: کتاب تجربه» ضمن بحث درباره مفهوم تجربه در نزد فوکو بیان کردند که ادبیات می‌تواند انسان را به مقاومت درباره ساختارهایی که ابژه‌اش کرده‌اند فرا بخواند و راهی برای تغییر جهان نشانش دهد. با ادبیات و روایت می‌توان جهان را از نو ساخت و فلسفه فوکو این معنابخشی دوباره به جهان را در انسان نهادینه می‌کند.

صفحه 1 از 17    
اولین
قبلی
1
...